Νίκη παραμονής για τα Τρίκαλα

Τεράστιο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκαναν τα Τρίκαλα που λύγισαν εντός έδρας την αντίσταση του Πανιωνίου με 78-69.

Αντίθετα οι “κυανέρυθροι” βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση με τις πιθανότητές τους να έχουν μειωθεί σημαντικά. Οι Θεσσαλοί μπήκαν φουριόζοι στον αγώνα προηγούμενοι 8-0 με τον Ίνγκραμ να είναι «ζεστός».

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και στο 7’ πλησίασαν σε απόσταση ενός πόντου (17-16) με τον Κόλεμαν να δίνει λύσεις. Μάλιστα στη συνέχεια έλεγξαν τον ρυθμό και με έμμεσο τρίποντο του Στραντ προηγήθηκαν 27-30 στο 15’.

Τα Τρίκαλα όμως εκμεταλλευόμενα την κακή αμυντική λειτουργία του Πανιωνίου κυρίως περιφερειακά και με τον Νικολόπουλο να… πυροβολεί έξω από τα 6.75μ., έτρεξαν σερί 9-0 μετατρέποντας το 39-38 (στο 17’) σε 48-38 40’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο “Ιστορικός” βελτίωσε την άμυνα και κατάφερε να ισοφαρίσε σε 54-54 στο 30′, όμως στη συνέχεια δεν άντεξε. Οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου ξέφυγαν με 63-54 και ουσιαστικά στη συνέχεια δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον Πανιώνιο που γνώρισε άλλη μια ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-40, 54-54, 78-69.