«Καθάρισαν» οι ξένοι!

Τζος Μάτζετ, Ρόουλ Μάρσαλ, Ντουέιν Ντέιβις, Γκιγιέρμο Ρούμπιο και Λάρι Τέρνερ καθάρισαν την «μπουγάδα» για τον Κόροιβο Αμαλιάδας δίνοντας τη νίκη με 80-58 στην ομάδα τους κόντρα στα Τρίκαλα, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία

Αντίθετα οι Θεσσαλοί, οι οποίοι είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Τσούπκοβιτς, γνώρισαν μια ακόμα ήττα τη φετινή χρονιά και πλέον χρειάζονται νίκες για να πετύχουν το στόχο τους που δεν είναι άλλος από την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. «Αρχή ήμισυ παντός» είχε πει ο Έλληνας φιλόσοφος Πλάτωνας και αυτό ήθελε να επιβεβαιώσει ο Κόροιβος και παρότι το πρώτο καλάθι του αγώνα πέτυχαν τα Τρίκαλα χάρις σε δυο βολές του Τσούπκοβιτς, από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε ο Κόροιβος να μετατρέπει την αναμέτρηση σε One man show μιας και έφτασε τη διαφορά στο +16 (18-2 στο 7΄) με δυο βολές του Ρούμπιο, ο οποίος κυριαρχούσε και στις δυο ρακέτες του παρκέ.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους κλείνοντας με την άμυνα τους τα ατού της θεσσαλικής ομάδας και αναγκάζοντας τον προπονητή του συλλόγου Κώστα Φλεβαράκη να δοκιμάσει όλα του τα χαρτιά που είχε στα χέρια του για να επιστρέψει στην υπόθεση νίκη .

Μάλιστα ο Κανονίδης με δίποντο έκανε το 31-11, 07΄32΄΄ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου αναγκάζοντας σε εκείνο το σημείο του αγώνα τον τεχνικό των Τρικάλων Κώστα Φλεβαράκη να πάρει ταιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 4-0 και έκαναν το 31-15 με δίποντο του Χάρις στο 13΄, ωστόσο και πάλι ο Κόροιβος βρήκε τις λύσεις για να μεγαλώσει τη διαφορά κάνοντας το 40-23 με τρίποντο του Γιαννακίδη τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και όντας εύστοχοι έκαναν το 48-29, 32΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου μισού του αγώνα. Στην επανάληψη ο Ρούμπιο συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και με δίποντο έκανε το 52-32 στο 24΄φτάνοντας τους 12 πόντους.

Τα Τρίκαλα όμως έριξαν τη διαφορά στους 15 πόντους κάνοντας τοι 52-37 με δίποντο του Χάρις, 04΄09΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Όμως για μια ακόμη φορά ο Κόροιβος δεν το έβαλε κάτω και με δίποντο του Ντέιβις  που δεν σταμάτησε να «πυροβολεί» έκανε το  60-37 στο 29΄. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιαννακίδης με δίποντο έκανε το 65-44 στο 33΄βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκης.

Τα Τρίκαλα έκαναν στο τέλος την προσπάθεια τους να μειώσουν τη διαφορά, με τον Τσούπκοβιτς να γράφει το 68-52, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και ο Κόροιβος πήρε μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του Πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-7, 48-29, 63-42, 80-58

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 7 (1/2 τρ. 4 ριμπ., 7 ασίστ), Μάρσαλ 17 (1/6 τρ., 7 ριμπ.), Γιαννακίδης 5 (1/6 τρ., 3 ριμπ.), Αγγελόπουλος 2 (3 ριμπ.),Ντέιβις 12 (1/8 τρ., 10 ριμπ.), Βασίλιεβιτς 7 (2/5 τρ., 2 ριμπ., 5 ασίστ), Κανονίδης 5 (1/2 τρ.), Φιλιππάκος, Τέρνερ 8 (3 ριμπ.), Ρούμπιο 17 (10 ριμπ.), Γαλιώτος.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 5 (1/7 τρ., 5 ριμπ. 7 ασίστ), Νικολόπουλος 3 (1/3 τρ.), Τρέισι 2, Χάρις 15 (1/2 τρ.), Τσούπκοβιτς 21 (4/10 τρ.), Πάνος 2, Καμαριώτης, Βαρυτιμιάδης 4, Κάντζι 4 (4 ριμπ.), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2.