Μπάγερν από άλλο πλανήτη!

Εύκολο βράδυ είχε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Χάγκεν, της οποίας επικράτησε με το εμφατικό 124-79 για την 20η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Νικηφόρα συνέχισε και η Αλμπα, προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού, που επικράτησε της Μπαϊρόιτ με 91-60.

Η Μπάγερν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο είχε πάρει το προβάδισμα (34-28) και από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα έβαλε το πόδι στο «γκάζι». Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 31-16, προηγήθηκε με 65-44 και ουσιαστικά είχε αρχίσει να «καθαρίζει» το παιχνίδι, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπράις Τέιλορ με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζον Μπράιαντ με 17 πόντους. Για την Χάγκεν ξεχώρισαν ο Ντέιβιντ Μπελ και ο Ουρούλε Ιγκμπαβμπόα με 13 πόντους έκαστος.