ΒΟΛΕΪ: “Καθαρή” νίκη στη Βόχα ο Ολυμπιακός

Διατήρησε το αήττητό του στο πρωτάθλημα βόλεϊ ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού στο κλειστό της Βόχας για τη έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πειραιά δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Παμβοχαϊκό ωστόσο πανηγύρισε ένα ακόμη τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία σε ένα ακόμη παιχνίδι. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε επιθετικά ο Σμιτ με 17 πόντους ενώ 12 σημείωσε ο Κουμεντάκης και 11 ο Ράουβερντινκ.

Για τον Παμβοχαϊκό 18 πόντους σημείωσε ο Ροντρίγο και 17 ο Ολιβέιρα και 12 ο Ρουμελιώτης.

Με τον Σμιτ να τα κάνει όλα σε μπλοκ και επίθεση ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-6 στο ξεκίνημα του αγώνα. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ με τον Ανδρεάδη και τον Ράουβερντινκ έφτασε στο 5-11 με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να μειώνουν σε 10-14 με άσσο του Ολιβέιρα. Ο Παμβοχαϊκός με τον Βραζιλιάνο ακραίο μείωσε σε 16-19 αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραμία του στην τελική ευθεία του σετ. Με άσσο του Ροντρίγο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-23 αλλά δύο σερί λάθη του ίδιου παίκτη και του Ολιβέιρα έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό με 21-25.

Ο Ολυμπιακός με μπλοκ του Τερβαπόρτι προηγήθηκε με 6-8 στο δεύτερο σετ. Ο Παμβοχαϊκός με επίθεση του Ολιβέιρα ισοφάρισε σε 10-10 για να προσπεράσει και πάλι η ομάδα του Πειραιά με 10-12 με δύο σερί πόντους του Σμιτ. Με άσσο από τον πολύπειρο Νίκο Ρουμελιώτη η ομάδα της Βόχας πέρασε μπροστά με 14-13 ενώ μετά από λάθος του Κουμεντάκη η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε στο 17-14.

Με τον Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17 με τον Παμβοχαϊκό να περνάει ξανά μπροστά με 20-17 και τους φιλοξενούμενους να να ισοφαρίζουν σε 21-21 μετά από λάθος του Γκλάντστοουν στο φιλέ. Με τον Τερβαπόρτι στην γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός έχτισε σερί και από το 22-22 κατέκτησε το σετ με 22-25 με μπλοκ του Μπέμε.

Ο Παμβοχαϊκός με μπλοκ του Γκλάντστοουν έφτασε στο 12-5 ενώ με άσσο του Ροντρίγο και δύο σερί πόντους του Ολιβέιρα έφτασε στο 16-6 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει μειώνοντας σε 23-16 με πρώτο χρόνο του Μπέμε. Με λάθος του Γερμανού κεντρικού η ομάδα της Βόχας έφτασε στο 25-17 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 3-9 με άσσο του Σμιτ. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 11-15 με μπλοκ του Όμπο. Οι Πειραιώτες όμως πάτησαν και πάλι γκάζι και προηγήθηκαν με 11-20 με τον Σμιτ. Με μπλοκ του Γκλάντστοουν και άσσο του Ροντρίγο οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 18-22 και σε 20-23 με άσσο του Γκλάντστοουν αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 20-25 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-17, 20-25).

Οι πόντοι του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων.

Παμβοχαϊκός (Κ. Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (4/4 επ.), Ολιβέιρα 17 (16/32 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 15% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 18 (14/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 39% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. – 45% άριστες(, Μακρυγιάννης, Ρούμπο 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωτσάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φ. Μουνιόθ): Μπέμε 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 17 (12/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/20 επ., 44% υπ. – 31% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 19% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. – 30% άριστες), Χριστοφιδέλης, Φράγκος 6 (6/10 επ., 63% υπ. – 50% άριστες).