ΒΟΛΕΪ: Ανατροπή ο Φοίνικας, έσπασε το αήττητο του ΠΑΟΚ

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ αλλά ο Φοίνικας Σύρου δείχνοντας ψυχή επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ και υποχρέωσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 Βόλεϊ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στη Σύρο μετά από οκτώ σερί επιτυχίες. Η τελευταία νίκη του Φοίνικα επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν τον Απρίλιο του 2016 για τον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος.

Τεράστια εμφάνιση για τους νησιώτες έκαναν ο Ντόκιτς με 21 πόντους και ο Εβάντρο με 20 έχοντας και 4 άσσους.

Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε επιθετικά ο Γκόρτσανιουκ με 17 πόντους και ο Τζούριτς με 15.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο το καλό του σερβίς προηγήθηκε με 3-8 μετά από παράβαση στο φιλέ του Φίλιο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να είναι εντυπωσιακή και με μπλοκ του Σαφράνοβιτς και λάθος του Ντόκιτς έφτασε στο 6-14 έχοντας επιβάλλει πλήρως το παιχνίδι της.

Η ομάδα του Στάνκου συνέχισε να είναι εντυπωσιακή από την γραμμή του σερβίς. Με τον Τζούριτς και τον Τακουρίδη να είναι αξιόπιστοι επιθετικά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατάνε τη διαφορά (10-18) και πήραν με χαρακτηριστική άνεση το σετ με 15-25 μετά από παράβαση στο φιλέ του Χήρα.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ. Μετά το 3-1 του Ντόκιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αμέσως σε 3-3 και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ για αρκετούς πόντους (4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8, 9-9). Στο 10-10 ένα λάθος των παικτών του Φοίνικα αλλά και οι Τζούριτς, Τακουρίδης, Όκολιτς (άσσος) έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14) στον ΠΑΟΚ.

Ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς μείωσε σε 16-17 δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο υπόλοιπο του σετ. Με άσσο του Τζούριτς ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι κεφάλι τεσσάρων πόντων (16-20) ενώ με επίθεση του ίδιου παίκτη οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 17-22 για να κατακτήσουν τελικά και το δεύτερο σετ με 19-25 με μπλοκ του Τακουρίδη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο σετ όταν και προηγήθηκε με 0-3 με μπλοκ του Γκόρτσανιουκ. Ο Φοίνικας αντέδρασε και με μπλοκ του Λέσκοφ και επίθεση του Εβάντρο έφερε τα πράγματα τούμπα και προηγήθηκε με 5-4. Όπως και στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες για αρκετούς πόντους μέχρι το 14-14 και το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη.

Δύο σερί κερδισμένα μπλοκ από τον Φίλιο επέτρεψαν στον Φοίνικα να προσπεράσει με 16-14 ενώ με λάθος του Τζούριτς έφτασε στο 21-18 στην τελική ευθεία του σετ. Τα λάθη από πλευράς ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν και ο Φοίνικας έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-19 μετά από επίθεση του Εβάντρο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ μετά το αρχικό 7-7 προηγήθηκε με 7-10 μετά από λάθος του Φίλιο στο φιλέ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά σε 10-15 μετά από λάθος του Ντόκιτς και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το σετ.

Ο Φοίνικας κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (18-19) με δύο σερί άσσους του Φίλιο και να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε του σετ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 22-22 με χαμένη επίθεση του Τζούριτς, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο ματς μπολ μετά από λάθος του Εβάντρο. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν δύο ευκαιρίες να τελειώσουν το παιχνίδι και ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2 σετ με 28-26 από άσσο του Εβάντρο.

Στο τάι μπρέικ μετά το 5-5 με επίθεση του Σαφράνοβιτς ο Φοίνικας με δύο σερί πόντους του Εβάντρο και έναν του Ντόκιτς προσπέρασε με 8-5, ενώ μετά από επίθεση του Σέρβου διαγωνίου έφτασε στο 10-5 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Με δύο σερί άσσους του Εβάντρο ο Φοίνικας διατήρησε τη διαφορά των πέντε πόντων (12-7) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 12-10 με άσο του Τακουρίδη. Ο Ντόκιτς τελείωσε το παιχνίδι για τον Φοίνικα, που πήρε το σετ με 15-12 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Φίλιο 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 24 (18/35 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 32% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/25 επ., 47% υπ. – 24% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. – 30% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Αδάμ, Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 23% άριστες), Τζούριτς 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 22% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ. – 17% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Μάρκεζ, Γάτσης, Τερζής.