ΒΟΛΕΪ: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-3: Ερυθρόλευκο το ντέρμπι, πράσινες οι εντυπώσεις και οι φωνές

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα μεγάλο ματς από τα παλιά επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη.

Ωστόσο υπάρχουν δίκαιες διαμαρτυρίες των πράσινων για μια καίρια φάση στο τάι μπρέικ. Στο 12-11 του τάι μπρέικ κι ενώ ο Αλέξανδρος Ράπτης σημείωσε άσσο ο διαιτητής Νώντας Γεροθόδωρος δεχόμενος την υπόδειξη του επόπτη έδειξε άουτ. Η μπάλα ήταν ξεκάθαρα μέσα όπως έδειξε και το τηλεοπτικό ριπλέι.

Εκπληκτική εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό από τον 18χρονο ακραίο Αλέξανδρο Ράπτη (22π.), που έδωσε την δική του μάχη με τον εντυπωσιακό Γκάβιν Σμιτ (22π.) από πλευράς Ολυμπιακού.

Υπενθυμίζεται ότι το ματς θεωρήθηκε ειδικής διαχείρισης και δικαίωμα εισόδου είχαν μόνο αθλητές και οι συνοδοί τους, οι οποίοι δημιούργησαν ζεστή ατμόσφαιρα.

Η αναμέτρηση στο κλειστό της Κυψέλης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι εύστοχες στην επίθεση και καμία να μην παίρνει διαφορά. Στα αξιοσημείωτα, η παρουσία του έμπειρου Στιβαχτή στην βασική εξάδα αντί του Τερβαπόρτι. Ο Παναθηναϊκός μετά από επίθεση άουτ του Ραούβερντινκ και άσο του Ανδρεόπουλου πήρε προβάδισμα τριών πόντων (8-5), δείχνοντας σε εκείνο το χρονικό σημείο καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

Άμεσα ήρθε η απάντηση από τον Ολυμπιακό. Με όπλο το μπλοκ και το καλό σερβίς από τον Μπέμε πέτυχε σερί 1-7 (9-12) προηγήθηκε στο σκορ αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. O Ολυμπιακός συντηρούσε αυτή την μικρή διαφορά αλλά ένα τρομερό μονό μπλοκ του Ράπτη έφερε τους πράσινους στον πόντο (16-17) και ο Φερνάντο Μουνιόθ με την σειρά του επιστράτευσε τάιμ άουτ.

Το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 24-22, αλλά δύο μπλοκ σε επιθέσεις του Γιορντάνοφ από πλευράς Ραούβερντινκ έφεραν το 0-1 στα σετ για τον Ολυμπιακό (25-27).

Αμφίρροπο ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ του αγώνα. Ένας άσσος του Γιορντάνοφ έστειλε τον Παναθηναϊκό στο συν τρία (6-3). Μάλιστα, ένα μπλοκ άουτ του Βούλγαρου έδωσε ακόμα μεγαλύτερο πλεονέκτημα στο τριφύλλι με σκορ 10-5. Το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε πράσινο και ο Μουνιόθ εξάντλησε και τα δύο τάιμ άουτ του βλέποντας το παιχνίδι στο σετ να ξεφεύγει (14-6).

Η αντίδραση από τον Ολυμπιακό ήρθε από την γραμμή του σερβίς με τον Σμιτ (15-10), αλλά ο πρώτος χρόνος με τον Πελεκούδα επέτρεψε στους γηπεδούχους να έχουν μεγαλύτερη άνεση (18-11). Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα το σετ φέρνοντας τον αγώνα στην ισοπαλία και το 1-1 (25-18).

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Φινλανδό Τερβαπόρτι βασικό στην πάσα και ο Σκανδιναβός άσος έδωσε νέα αύρα (6-9 με πίεση του Σμιτ από το σερβίς). Μάλιστα, ο Καναδός διαγώνιος δημιούργησε με εκπληκτική επίθεση σε τριπλό μπλοκ διαφορά τεσσάρων πόντων (8-12), έχοντας την μερίδα του λέοντος στις επιθέσεις.

Ένας άστοχος πρώτος χρόνος από τον Πανταλέοντα (12-17) έδωσε σαφές προβάδισμα στους ερυθρόλευκους οι οποίοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Με σωστές επιλογές στην επίθεση, πίεση από το σερβίς για να χαλάσει την υποδοχή του Παναθηναϊκού και μπλοκ όταν χρειαζόταν ο Ολυμπιακός επιβλητικά πήρε ξανά προβάδισμα με 1-2 σετ (18-25).

Μεγάλο ντέρμπι και στο τέταρτο σετ, στο οποίο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ο Ολυμπιακός είχε ισχνό προβάδισμα αλλά ένας άσσος του Γιορντάνοφ έφερε τους γηπεδούχους στον συν δύο (10-8). Μάλιστα, μία δύσκολη επίθεση από τον Βούλγαρο έκανε το 13-9, ξεσηκώνοντας τον κόσμο που είχε έρθει στο κλειστό του Πανελληνίου.

Η επίθεση του Σμιτ στην αντένα (17-11) προκάλεσε διαμαρτυρίες στον πάγκο του Ολυμπιακού, με τον Ισπανό τεχνικό αρκετά εκνευρισμένο να καλεί τάιμ άουτ και το ριπλέι πάντως να δικαιώνει τους διαιτητές. Ένα μικρό σερί του Ολυμπιακού (18-15) έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα κρατώντας ζωντανούς τους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά ο ουσιαστικός Αλέξανδρος Ράπτης με σωστές επιλογές έφερε το παιχνίδι σε tie break (25-21).

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα (1-4) χάρη σε επίθεση του Φράγκου και μπλοκ στον Γιορντάνοφ. O Ράπτης με άσο μείωσε στον πόντο (4-5) για τον Παναθηναϊκό που ήθελε να μείνει κοντά στο σκορ. Ένα πέρασμα από τον Γιάκομπσεν (8-9) διατήρησε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής στην τελική ευθεία του ματς με τον Πελεκούδα να ισοφαρίζει με άσσο (9-9).

Ένα μπλοκ από τον Πανταλέοντα και μία επίθεση του Γιορντάνοφ έκαναν το 12-11, όταν μία καθοριστική λάθος υπόδειξη σε άσσο του Ράπτη μετέτρεψε το 13-11 σε 12-12 με τον Ολυμπιακό εντέλει να παίρνει την νίκη (13-15) 3-2 σετ, δύο βαθμούς και τον Παναθηναϊκό να ξεκινά με έναν.