Άρης: Εύκολη νικη ενόψει… ντέρμπι

Μία καλή… προπόνηση ενόψει ΠΑΟΚ έκανε ο Άρης ο οποίος δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα για να επικρατήσει της Ελευσίνας με 79-61, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 23 πόντους.

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε… αφηνιασμένος και με εννέα πόντους οδήγησε τον Άρη στο 11-5 ενώ λίγο αργότερα είχαμε «νταμπλ σκορ» με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-9. Η Ελευσίνα προσπάθησε κυρίως με τον Αθανασούλα να απειλήσει και να μειώσει, κάτι που πέτυχε όταν έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (24-18). Όμως και πάλι οι «κίτρινοι» με καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές έστειλαν την διαφορά στους 13 (31-18 στο 12ο λεπτό). Στα επόμενα οχτώ λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, ο Άρης είχε τον έλεγχο και την διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας ως το τέλος του ημιχρόνου (40-30).

Ο Άρης τελείωσε το παιχνίδι στην Τρίτη περίοδο, όταν με «όπλο» την άμυνα του δέχθηκε μόλις έξι πόντους. Επιθετικά ο Ριντ ανέλαβε δράση και οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 55-34 και το +21 δεν άφηνε κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση του νικητή. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Δημήτρη Πρίφτη να ρίχνει μέσα και τους Πουλιανίτη και Δήμα, η διαφορά να πηγαίνει στους 23 (74-51), πριν το τελικό 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 40-30, 57-36, 79-61.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (2), Δήμας, Ριντ 16, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Καραθανάσης 6, Βεζένκοφ 18, Νέιμικ 6 (6κοψ.), Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 8 (1).

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3, Τσακαλέρης 5, Βασιλόπυλος 8, Λόμπι 2, Αθανασόπουλος 11 (1), Μάρσοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 3 (1), Ιωάννου 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Καλλές 2, Αβραμίδης.