«Φουριόζα» η Ρεάλ πριν από τον Παναθηναϊκό

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με εμφατικό τρόπο από την έδρα της Μανρέσα της οποίας και επικράτησε με 66-83 για την 17η αγωνιστική και πλέον οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση της επόμενης Πέμπτης (22/01) απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η Μανρέσα στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε «δύσκολα» στους Μαδριλένους, καθώς η Ρεάλ είχε ισχνό προβάδισμα με 13-15. Από και έπειτα οι παίκτες της Ρεάλ βρήκαν τα πατήματά τους και παρά την χαλάρωση που έδειξαν στην τελευταία περίοδο, έφτασαν άνετα στη νίκη με 66-83.

Ο Σέρχιο Γιουλ ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων για την Ρεάλ, μιας και φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 17 πόντους. Ο Φελίπε Ρέγιες είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Μπουρούσης δεν πήρε μεγάλο χρόνο συμμετοχής και στα 8:34 που έμεινε στο παρκέ είχε 2 πόντους (1/2 δίποντα), αλλά μάζεψε 7 ριμπάουντ. Ο Ισαακ Φοτού ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μανρέσα με 12 πόντους. Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος στο μόλις 1:20 που έπαιξε πρόλαβε να βάλει 2 πόντους.