Ανώτερος ο ΠΑΟΚ, έκανε το πρώτο βήμα για τους τελικούς

Με τη ψυχολογία στα ύψη, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Φοίνικα Σύρου στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Volleyleague και κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς.  Οι «ασπρόμαυροι» του Ντανιέλε Ρίτσι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και επικράτησαν με 3-1 σετ των αντιπάλων τους.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το πρώτο βήμα και την Παρασκευή στην έδρα της και πάλι θα έχει την ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να αποκτήσει ισχυρότατο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ άνετα στο 2-0 σετ και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ντανιέλε Ρίτσι να κάνει rotation σε βασικούς παίκτες.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα Σύρου να πάρει το τρίτο σετ και να μειώσει σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ οι Συριανοί είχαν την ευκαιρία να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ όταν και ισοφάρισαν σε 24-24 αλλά ο ΠΑΟΚ παρέμεινε σοβαρός και τελείωσε τον αγώνα.