Ζωντανό το Μιλάνο άλωσε τη Μάλαγα

Νέα δεδομένα στον έκτο όμιλο, αυτόν του Ολυμπιακού, δημιούργησε το Μιλάνο που σημείωσε την πρώτη του νίκη επικρατώντας με 81-74 στην Ανδαλουσία της Μάλαγα, που παραμένει δίχως νίκη στον όμιλο!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές του Κλέιζα και Τζεντίλε, η πρωταθλήτρια Ιταλίας έδειξε… σημάδια ζωής στο Top-16 μετά από τις δύο βαριές ήττες από τη Νίζνι και τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν στην αρχή αλλά τελικά κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους στο δεύτερο ημίχρονο και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και ξαναπήραν το προβάδισμα όμως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Οι γηπεδούχοι στο 38′ μείωσαν σε 69-70 αλλά στην επόμενη επίθεση ο Κλέιζα με τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του που κράτησε αυτή τη διαφορά ως το τέλος παίρνοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 39-38, 61-65, 77-84.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Βασιλειάδης 4 (1/2διπ.,0/2τρίπ., 1κλ., 1λ.), Τούλσον 13 (3), Τόμας 8, Σουάρεθ 7 (1), Γκρέιντζερ 13, Βάσκεθ 11, Κουζμίνσκας 5, Στέφανσον 4, Γκριν, Γκολούμποβιτς 10.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 10 (2), Μπρουκς 12 (2), Τζεντίλε 20 (1), Μέλι 8 (2), Μίτσαμ, Κλέιζα 15 (4), Τζέιμς 2, Χάκετ 11, Σάμιουελς 4, Μος 2.