Το έκανε θρίλερ η Μακάμπι, αλλά τελικά πήρε σπουδαία νίκη με Μπάρτσα

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήγε να αυτοκτονήσει, αλλά τελικά νίκησε την Μπαρτσελόνα με 70-68 στο Γιάντ Ελιάου και για την 3η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας!

Έτσι η ισραηλινή ομάδα έφτασε τις δύο νίκες, ενώ οι «Μπλαουγκράνα» έμειναν στην εντός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού. Ο Ντέβιν Σμιθ από μοιραίος εξελίχθηκε σε ήρωα για την Μακάμπι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ενώ ηγέτης στην σημερινή νίκη ήταν ο Τζέρεμι Πάργκο και πολύ καλός ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (36-28), αλλά και στην τρίτη περίοδο (53-47). Η Μπαρτσελόνα με επιμέρους σκορ 9-2 προσπέρασε με 56-55 στο 32’, αλλά η Μακάμπι με τους Σμιθ, Πάργκο πρωταγωνιστές πήρε πολύ γρήγορα πίσω στο προβάδισμα και με επιμέρους 11-0 ξέφυγε με 10 (66-56) στο 35’. Οι «Μπλαουγκράνα», ωστόσο, δεν παράτησαν τον αγώνα και με σερί 6-0 πλησίασαν στους 4 (66-62) με 1’ και 9’’ να απομένουν για την λήξη.

Με δύο βολές του Σμιθ η Μακάμπι πήρε ανάσα (68-62) με 54’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Άντε Τόμιτς, ωστόσο, κατέβασε την διαφορά στους 4 (68-64) 40’’ πριν την λήξη της συνάντησης και ο Χεζόνια με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε ακόμη πιο κοντά την Μπαρτσελόνα (68-66) με 19’’ να απομένουν για το τέλος.

Στα 14’’ ο Σμιθ υπέπεσε σε βήματα, αλλά 2,4’’ πριν την λήξη σταμάτησε εντυπωσιακά τον Λάμπε πριν ισοφαρίσει σε 68-68. Ο Πάργκο με δύο βολές έκανε το 70-66, αλλά πρόλαβε 0,4’’ πριν το τέλος να κάνει ανόητο φάουλ στον Άλεξ Αμπρίνες σε προσπάθεια για τρίποντο!

Ο 22χρόνος φόργουορντ των «Μπλαουγκράνα», ωστόσο, αστόχησε στην πρώτη βολή και ευστόχησε στις υπόλοιπες δύο (70-68). Έτσι η νίκη δεν έφυγε από τα χέρια της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-28, 53-47, 70-68.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες): Πάργκο 20 (1 τριπ., 7 α.), Χέινς 1, Σμιθ 15 (3), Ραντλ 10, Λίνχαρτ 3 (1), Τάιους, Οχαγιόν 6 (1), Λάντεσμπεργκ , Σχορτσανίτης 11, Αλεξάντερ 4.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 5 (1), Χεζόνια 7 (1), Χουέρτας 4, Αμπρίνες 8 (2), Σατοράνσκι 2, Πλάις 6, Τόμας 3, Τζάκσον 4, Λάμπε 3, Νάχμπαρ 5 (1), Τόμιτς 21.