Ντέρμπι μόνο για ένα σετ…

O Oλυμπιακός έκλεισε με ιδανικό τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος επικρατώντας του «αιωνίου αντιπάλου» του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στου Ρέντη!

Οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν έτσι αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα με 22 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (μόλις η 2η ομάδα στην Ιστορία του πρωταθλήματος που το καταφέρνει – μετά τον Ηρακλή), έκαναν ρεκόρ συγκομιδής πόντων φτάνοντας τους 64, ενώ επιπλέον επίδοση ρεκόρ είναι και τα μόλις 9 σετ παθητικό (η καλύτερη επίδοση μέχρι τώρα ήταν τα 11)!

Από πλευράς τους οι πράσινοι κυνήγησαν το θαύμα που θα τους γλίτωνε από τα πλέι άουτ (καθαρή νίκη), αλλά υπέκυψαν στην ανωτερότητα των Πειραιωτών.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση προηγήθηκαν 3-6, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων στο σερβίς και κατέκτησαν το πρώτο σετ (23-25). Μόνο σε αυτό κατάφεραν να κοιτάξουν τον αντίπαλό τους στα μάτια και να φανούν ανταγωνιστικοί. Η συνέχεια είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή!

Το δεύτερο σετ, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να οικοδομούν μία διαφορά (με βασικό τους όπλο το μπλοκ και τον πρώτο χρόνο) η οποία «έβαψε» τελικά Ερυθρόλευκο το δεύτερο σετ (25-17).

Το ίδιο καταιγιστικοί ήταν οι ερυθρόλευκοι και στο τρίτο σετ το οποίο κατέκτησαν με μεγάλη ευκολία όπως αποδεικνύει και το σκορ (25-12).

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός φάνηκε να οδεύει με άνεση προς τη νίκη. Ανάγκασε τον προπονητή των πρασίνων σε τάιμ άουτ όταν μετά από επίθεση του Αλεξίεφ και μπλοκ του Πετρέα το σκορ πήγε στο 12-8 μα τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια μέχρι το τελικό 25-21  που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ ήταν ο Μίκα Οϊβάνεν με 17 πόντους. Ακολούθησαν με 13 οι Ράουβερντινκ και Πετρέας.

Από πλευράς Παναθηναϊκού διακριθείς ήταν ο Αμερικανός Τζόνσον που σημείωσε 20 πόντους. Ακολούθησε ο Καρντόσο με 14.

Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-12, 25-21.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 13 (8/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (6/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ -35% άριστες), Ραουβέρντινκ 13 (11/19 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -47% άριστες) / Στεφάνου (λ, 63% υπ -37% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 9 (9/12 επ), Μπέμε, Ντρίζγκα, Τσέλιος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 (19/41 επ, 1 ασσος), Σιλμπερνάγκελ 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Καρντόσο 14 (12/26 επ, 2 άσσο, 58% υπ -29% άριστες), Μπατατζίμ 8 (8/26 επ, 68% υπ -59% άριστες), Πανταλέων 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ – 48% άριστες), Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1/3 επ), Παλαιολόγος.