Βίντεο: Στους «16» η Λάτσιο

Η Λάτσιο πέρασε εύκολα στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, χάρη στην εκτός έδρας νίκη της επί της Τορίνο με σκορ 3-1.

Οι «λατσιάλι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με τον Κεϊτά. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, αφού ο Κλόζε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του με την συμπλήρωσε μισής ώρας παιχνιδιού (29’΄). Το ματς έγινε ντέρμπι στο 49ο λεπτό, όταν ο Μαρτίνεζ μείωσε για τους γηπεδούχους, που όμως ξέμειναν από ελπίδες λίγο αργότερα. Ο Κλόζε κέρδισε πέναλτι που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του τερματοφύλακα (Παντέλι) και ο Λεντέσμα ευστοχώντας από την άσπρη βούλα τελείωσε το ματς.

Με θρίλερ πέρασε η Πάρμα (2-1 την Κάλιαρι). Το σκορ στο «Ένιο Ταρντίνι» άνοιξε ο Παλέττα στο 45’, όμως ο Σαού απάντησε για τους φιλοξενούμενους στο 69’. Τελικά, αν και άργησε, η λύση ήρθε για την Πάρμα με τον Ρισπόλι να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 84’.