ΒΟΛΕΪ: Ο Ηρακλής έκοψε βαθμό από τον Ολυμπιακό

Ο Ηρακλής απείλησε το αήττητο του Ολυμπιακού στη Μίκρα αλλά οι ερυθρόλευκοι μετά από μεγάλη μάχη και εναλλαγές στο σκορ νίκησαν με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε το αήττητο της αλλά έχασε τον πρώτο της βαθμό στην κανονική περίοδο.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Ηρακλή στην έδρα του. Η ομάδα του Γιάννη Ορφάνου έδειξε εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο κόντρα στον Ολυμπιακό που έδειξε νωχελικός στα τρία πρώτα σετ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν μεγάλη ζημιά από την γραμμή του σερβίς στο δεύτερο και τρίτο σετ, ενώ βρήκαν και τους πρώτους χρόνους με Φέργκιουν και Σμαραγδή.

Η ομάδα του Μουνιόθ με όπλο το μπλοκ σε τέταρτο σετ και τάι μπρέικ κατάφερε να περάσει από μια δύσκολη έδρα.

Ηρακλής – Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 26-24, 18-25, 10-15) σε 129′

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλος 1 (1/1 επ), Τζιουμάκας 14 (11/23 επ, 3 άσσοι, 49% υπ -31% άριστες), Εφραιμίδης 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 48% υπ -30% άριστες), Σμαραγδής 15 (8/13 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 14 (10/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ -50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Σκαρλατίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 22 (19/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 17 (10/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 9 (8/10 επ, 1 άσσος, 43% υπ -29% άριστες), Ραουβέρντινκ 15 (15/26 επ, 56% υπ -37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ -47% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης 3 (3/5 επ, 54% υπ – 50% άριστες), Ζουπάνι 4 (4/5 επ), Στιβαχτής, Τσέλιος 1 (μπλοκ)