Το πάλεψε για το διπλό ο ΠΑΟΚ, αλλά…

Για περίπου 25 λεπτά ο ΠΑΟΚ έμοιαζε ικανός για το διπλό κόντρα στην Λιμόζ, αλλά στο δεύτερο μέρος «ξέμεινε» από δυνάμεις και τελικά ηττήθηκε με 71-59 στην πρεμιέρα του Last-32 του Eurocup, με πρωταγωνιστή για τη Λιμόζ τον Τζέι Πι Μπατίστα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε καλό ξεκίνημα και με μπροστάρη τον Τζέι Αρ Μπρέμερ κατάφερε στο 5ο λεπτό να προηγηθεί με 6-11. Η Λιμόζ αντέδρασε και μείωσε σε 11-13 στο 8’ αλλά ο ΠΑΟΚ παρέμενε μπροστά στο σκορ, μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου όταν ο Καμαρά έκανε το 15-14.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η Λιμόζ που ξεκίνησε καλύτερα και στο 12ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με 19-16. Ο Κάρτερ με τρίποντον όμως ισοφάρισε άμεσα σε 19-19 και το «ντέρμπι» συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια της περιόδου, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τις βρει ισόπαλες 31-31.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τις ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες μέσα στο παρκέ. Ο Μπρέμερ παρέμεινε ο πιο επικίνδυνος παίκτης του ΠΑΟΚ και συνέχισε να «πυροβολεί» από την γραμμή των τριών πόντων αλλά η Λιμόζ είχε κερδίσει την μάχη των ριμπάουντ και κατάφερνε να παραμένει σε απόσταση «αναπνοής». Η άμυνα του ΠΑΟΚ πάνω στους ψηλούς της Λιμόζ εμφάνιζε αρκετά προβλήματα και αυτό οδήγησε τους Γάλλους στο +4 (51-47) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Λιμόζ και στο 35’ προηγήθηκε με 59-51 ενώ ένα λεπτό αργότερα, στο 36’, η γαλλική ομάδα έφτασε στο +10 (61-51). Ο Δέδας με τρίποντο μείωσε σε 61-54 αλλά η Λιμόζ είχε έτοιμες απαντήσεις και τελικά έφτασε στη  νίκη με 71-59.

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του τρομοκρατικού χτυπήματος στο Παρίσι, το πρωί της Τετάρτης (07/01).

Δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 51-47, 71-59