Στο τέλος με ανατροπή η Μακάμπι

Αν και για τρία δεκάλεπτα βρισκόταν πίσω στο σκορ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει τη νίκη με 85-83 κόντρα στην Χάποελ Εϊλάτ, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Η ομάδα του «λαού» έκανε άσχημη εκκίνηση και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ με 16-23. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει σε 40-42 αλλά η Εϊλάτ δεν κατέβασε ταχύτητα στην συνέχεια και με επιμέρους 17-29, στο 30’ προηγούνταν με 57-71. Στην τελευταία περίοδο όμως, η Μακάμπι κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 28-12, πήρε τελικά τη νίκη με 85-83.

Πρώτοι σκόρερ για την Μακάμπι ήταν οι Τζέρεμι Πάργκο και Μαρκίζ Χέινς με 27 πόντους έκαστος, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 8 πόντους σε 11 λεπτά συμμετοχής.