Ρεάλ Μαδρίτης: Ποδαρικό με το δεξί στην κατάμεστη «Κombank Arena»

Η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε μόνο ένα ημίχρονο για να επιβάλλει το δικό της παιχνίδι και τελικά να φτάσει στη νίκη με 72-79 επί του Ερυθρού Αστέρα στην κατάμεστη «Κombank Arena», για την πρώτη αγωνιστική του Τοπ-16 της Ευρωλίγκα.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο φαινόταν πως το παιχνίδι θα ήταν αρκετά σκληρό και οι δύο ομάδες θα έδιναν δυνατές μάχες μέσα στο παρκέ. Ερυθρός Αστέρας και Ρεάλ συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η ισπανική ομάδα κατάφερε στο 6ο λεπτό να πάρει μικρό προβάδισμα με 7-13 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και στο τέλος του δεκαλέπτου είχαν μειώσει σε 12-15.

Στην δεύτερη περίοδο η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με ένα σερί πέντε πόντων, προηγήθηκε με 12-20 στο 12ο λεπτό. Οι Σέρβοι όμως απάντησαν με δικό τους σερί εννέα πόντων και πήραν κεφάλι στο σκορ με 21-20 στο 14’. Η Ρεάλ φάνηκε αρχικά να αντιδρά και στο 17’ έκανε το 25-30 αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν να ανοίξουν περισσότερο την «ψαλίδα» και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν μειώσει εκ νέου σε 31-34.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με τις «μάχες» σώμα με σώμα να συνεχίζονται μέσα στο παρκέ. Η Ρεάλ έκανε το 31-38 στο 22’ αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ανέκαμψε και πάλι άμεσα με αποτέλεσμα στο 24’ να ισοφαρίσει σε 38-38 ενώ πέρασε και μπροστά με 40-38 με καλάθι του Κάλινιτς και στο 26’ προηγούνταν με 43-42. Η Ρεάλ απάντησε όμως με ένα σερί 14 πόντων για το 43-56 στο 29’ και φάνηκε να κερδίζει έδαφος στην διεκδίκηση της νίκης, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει την Ρεάλ στο +13 (45-58).

Στην τελευταία περίοδο όλα έδειχναν να είναι υπέρ της «βασίλισσας», που δεν δυσκολευόταν να διατηρεί το προβάδισμα, με τον Ερυθρό Αστέρα ωστόσο να μην το βάζει «κάτω». Στο 35’ οι μαδριλένοι προηγούνταν με 59-71, ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει ξανά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 72-79 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 12-15, 31-34, 45-58, 72-79

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 3, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 13 (1), Λάζιτς 8 (2), Μπλάζιτς 6 (2), Κάλινιτς 10, Μαριάνοβιτς 9, Τζένκινς 7 (1), Γιόβιτς 3 (1), Τσίρμπες 3

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Φερνάντεθ 15 (3), Νοτσιόνι 9 (1), Ματσιούλις 3, Ρέγιες 13 (1), Ροντρίγκεθ 12 (2τρ, 7ασ), Αγιόν 4, Κάρολ 2, Γιουλ 5 (1), Μπουρούσης 6, Σλότερ 4