Τα… χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ

Τα… χρειάστηκε ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ που επικράτησε με 3-2 σετ του Ηρακλή Χαλκίδας στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της έκτης αγωνιστικής της volleyleague.

Αυτή ήταν δεύτερη διαδοχική βαθμολογική απώλεια για την ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα και εφόσον ο Ολυμπιακός πάρει την «καθαρή» νίκη κόντρα στον Ηρακλή το Σάββατο (2/12), τότε οι Πειραιώτες θα ξεφύγουν τέσσερις βαθμούς από τον πρωταθλητή.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων (5-2) μετά από χαμένο σερβίς του Σακόγλου. Ο ΠΑΟΚ με δύο διαδοχικούς άσους του Γκιόν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 και να περάσει κιόλας μπροστά με 6-5 μετά από εύκολο πόντο του Πελεκούδα. Με πόντο του Γκιόν η ομάδα της Θεσσαλονίκης οδήγησε το πρώτο σετ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7.

Μετά την αναγκαστική διακοπή οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-7 μετά από χαμένη επίθεση του Μότα ενώ ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 12-10 μετά από ωραία επίθεση. Με τον Σασφράνοβιτς στην γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει σερί 4-0 και να οδηγήσει το σετ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με άσο του Ισραηλινού για το 16-10. Οι φιλοξενούμενοι με τα καλά σερβίς του Μότα κατάφεραν να μειώσουν σε 17-16 αλλά ο Παντακίδης με άσο έγραψε το 22-18 για να κατακτήσει ο ΠΑΟΚ το πρώτο σετ με 25-19 μετά από επίθεση του Γκιόν.

Κακό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ. Το πολλά επιθετικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή Χαλκίδας να οδηγηθεί πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 μετά από χαμένο σερβίς του Πελεκούδα. Ένα χαμένο πλασέ του Τσολάκου έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει στον πόντο (8-7) αλλά οι φιλοξενούμενοι όντας απόλυτα συγκεντρωμένοι κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με τέσσερις (14-10) μετά από παράβαση του Σακόγλου.

Οι φιλοξενούμενοι οδήγησαν το σετ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά πέντε πόντων (16-11) μετά από χαμένη επίθεση του Σαφράνοβιτς. Μια παράβαση των παικτών του Ηρακλή Χαλκίδας έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να μειώσει στους δύο πόντους (17-15), διαφορά που έφτασε στους τρεις (21-18) και που έδωσε το σετ στην Ηρακλή Χαλκίδας με 25-22 μετά από επίθεση του Χαραλαμπίδη.

Αποφασισμένος μπήκε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 8-5 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ με άσο του Γκιόν και μπλοκ του Τακουρίδη οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (11-6). Τα πολλά λάθη που έκαναν οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι επέτρεψαν στον Ηρακλή Χαλκίδας να ισοφαρίσει σε 13-13 μετά από λάθος του Σωτηρίου αλλά και να προσπεράσει με δύο πόντους (15-13) μετά από άσο του Γκελίνσι και μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και έφτασαν στο 16-13 του δεύτερο τεχνικού τάιμ άουτ μετά από μπλοκ πάνω στον Τακουρίδη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 17-17 μετά από μπλοκ του Σωτηρίου πάνω στον Τάπια αλλά η ομάδα της Χαλκίδας προσπέρασε και πάλι με δύο πόντους (21-19) μετά από μπλοκ του Γκελίνσι πάνω στον Σαφράνοβιτς. Μια χαμένη επίθεση του Τσολάκου έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει ενώ με διαδοχικούς πόντους του Γκόμεζ και μπλοκ του Σωτηρίου ο πρωταθλητής πήρε το τρίτο σετ με 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με χαμένο σερβίς του Βάλκιερς οδηγήθηκε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Οι φιλοξενούμενοι μετά την αναγκαστική διακοπή προηγήθηκε με δύο πόντους (8-10) και τρεις μετά από μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Μακ Γουίλιαμ. Τα διαδοχικά λάθη όμως των παικτών του Σπύρου Γκολίτση επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 15-15, αλλά μια άπιαστη μπαλιά του Κωνσταντινίδη οδήγησε το τέταρτο σετ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με την ομάδα της Χαλκίδας μπροστά στο σκορ με 16-15.

Από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και μετά έγινε μεγάλη μάχη. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντους μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Μια επίθεση του Μότα και άλλη μια από τον Τάπια έδωσαν το σετ στον Ηρακλή Χαλκίδας με 27-25 και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο κρίσιμο πέμπτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8-7 και την αλλαγή τερέν. Μια επίθεση του Πελεκούδα κι άλλη μια του Σωτηρίου έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να προσπεράσει με τρεις πόντους (10-7) σε κρίσιμο σημείο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στον πόντο (13-12) με τον Τάπια ωστόσο ο Σαφράνοβιτς τελείωσε το πέμπτο σετ (15-12) και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 25-27, 15-12

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Σακόγλου 5π. (1/11 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης (5/7, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/14, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/3, μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 13 (12/36, 1 άσσος, 79% υπ -50% άριστες), Γκιόν 10 (7/20, 3 άσσοι, 53% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ.-87% υπ., 67% αρ.), Παπαδημητρίου λ., Παντακίδης 4 (3/3, 1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 10 (8/18, 2 άσσοι), Γκόμεζ 18 (18/32),

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19π. (17/50 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/20), Τσολάκος 10 (5/13, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μότα 20 (16/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γκελίνσκι 4 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. – 48% υπ., 43% αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/1), Αναστασόπουλος.