ΒΙΝΤΕΟ: Άφησε ”έξω” από το Μουντιάλ την Ακτή το Μαρόκο, πέρασε και η Τυνησία

Η Ακτή Ελεφαντοστού γνώρισε εντός έδρας ήττα από το Μαρόκο με 2-0 για την 6η αγωνιστική και έχασε το “εισιτήριο” για το Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά από τρεις διοργανώσεις.

Δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο 1ο ημίχρονο από τα “αστέρια” των Μαροκινών, Ναμπίλ Ντιράρ και Μεχντί Μπενατιά, έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ερβέ Ρενάρ και με τους “ελέφαντες” σε τραγική κατάσταση, το αποτέλεσμα είχε κριθεί.

Η Τυνησία τα χρειάστηκε απέναντι στη Λιβύη, αφού έμεινε στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0, ωστόσο ο ένας βαθμός αποδείχθηκε αρκετός, αφού παρά τη νίκη της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό με 3-1 επί της Γουινέας, παρέμεινε έναν βαθμό πιο χαμηλά στον 1ο όμιλο.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 10/11

Αλγερία – Νιγηρία 1-1 (88′ πέν. Μπραχιμί / 62′ Όγκου)

Σάββατο 11/11

Ζάμπια – Καμερούν 2-2 (26′ Ντακά, 64′ Μουίλα / 31′ Ζαμπό Ανγκισά, 90+1′ Γιαγιά)

Γκαμπόν – Μάλι 0-0

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό – Γουινέα 3-1 (61′ αυτ. Σιντιμπέ, 90+2′ πέν. Μπολινγκί, 90+3′ Κεμπανό / 71′ Καραμοκομπά)

Τυνησία – Λιβύη 0-0

Ακτή Ελεφαντοστού – Μαρόκο 0-2 (25′ Ντιράρ, 30′ Μπενατιά)