25-27 Επίθεση άουτ από τον Μεργκαρέχο. Ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ.

25-24 Επίθεση άουτ από τον Αγκάμεζ. Τάιμ άουτ από τον Μπόσκαν.

23-24 Επίθεση άουτ από τον Γκονζάλες. Ματς μπολ για τον Ολυμπιακό.

21-20 Σε πρώτο χρόνο ο Ρανγκέλ.

20-20 Επίθεση από τον Αγκάμεζ.

18-18 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Αγκάμεζ.

14-14 Σερβίς άουτ από τον Τσούπκοβιτς.

Ο διαιτητής καλεί τους Κόστα και Πανταλέων. Από μία κόκκινη κάρτα. Έτσι, το σκορ έγινε 10-10.

Ο Πανταλέων με τον Κόστα έδωσαν τα χέρια.

Σκουπίστηκε το παρκέ και θα αρχίσει ξανά το παιχνίδι.

Ξεκάθαρη τοποθέτηση από τον Γεροθόδωρο μιλώντας στους Φιλίποφ και Πανταλέων: “Παίξτε βόλεϊ. Αν θέλετε να κάνετε τα κοκόρια όχι εδώ”.

Οι διαιτητές μιλούν στους αρχηγούς και ζητούν ηρεμία. Ένα από τα αντικείμενα πέτυχε τον Τσούπκοβιτς ο οποίος έβαλε ένα τσιρότο στη μύτη.

Ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης κ. Γεροθόδωρος κατέβηκε από τη σκάλα του.

Ένταση στο φιλέ ανάμεσα σε Κόστα και Πανταλέων. Πέφτουν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.

9-9 Πρώτο χρόνο ο Κόστα.

9-8 Μονό μπλοκ ο Πανταλέων στον Κόστα.

5-5 Επίθεση από τον Μεργκαρέχο.

4-5 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γκονζάλες.

3-5 Άσος από τον Τσούπκοβιτς.

3-4 Επίθεση από τον Κοκκινάκη.

3-3 Πρώτο χρόνο ο Σουλτανόπουλος.

3-2 Σε πρώτο χρόνο ο Πανταλέων.

2-2 Στο φιλέ το σερβίς του Τσίροβιτς.

2-1 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Τσούπκοβιτς.

1-1 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Αγκάμεζ.

1-0 Πατά τη γραμμή στο σερβίς του ο Κοκκινάκης.

Ξεκινά το τέταρτο σετ.

Το καλύτερο σετ από αυτά που έχουμε παρακολουθήσει μέχρι τώρα. Ο Παναθηναϊκός το κατέκτησε χάρη στην επίθεση του. Οι πράσινοι είχαν 53% στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός από το 54% του προηγούμενου σετ έπεσε στο 39%. Οι παίκτες του Ανδρεούπουλου είχαν πέντε μπλοκ έναντι δύο του Ολυμπιακού.

30-28 Επίθεση άουτ από τον Αγκάμεζ. Ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 2-1 σετ.

29-28 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γκονζάλες.

28-28 Ο Πανταλέων σε πρώτο χρόνο.

27-28 Πρώτος χρόνος από τον Κόστα.

27-27 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γκονζάλες.

26-27 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Τσούπκοβιτς.

26-26 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Αγκάμεζ.

26-25 Πρώτος χρόνος από τον Ρανγκέλ.

25-25 Πάιπ από τον Τσούπκοβιτς. Κλείνει η αλλαγή Μαρούλη – Μπέλου.

25-24 Στο φιλέ το σερβίς του Σουλτανόπουλου.

24-24 Πλασέ από τον Τσούπκοβιτς.

22-20 Μπλοκ ο Πανταλέων στον Αγκάμεζ.

20-20 Άσος από τον Τσίροβιτς.

18-20 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Τσούπκοβιτς.

14-17 Μονό μπλοκ από τον Κόστα στον Ρανγκέλ.

14-16 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Μεργκαρέχο.

11-14 Επίθεση από τον Αγκάμεζ.

9-11 Άσος από τον Άθος Κόστα.

9-10 Επίθεση από τον Τσούπκοβιτς. Επί μέρους 4-0 για τον Ολυμπιακό.

9-9 Άστοχο πέρασμα ο Πανταλέων.

9-8 Μονό μπλοκ του Αγκάμεζ στον Τσίροβιτς.

9-7 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Αγκάμεζ.

9-6 Μπλοκ ο Πανταλέων στον Αγκάμεζ.

21 λάθη ο Παναθηναϊκός με 16 χαμένα σερβίς, 14 ο Ολυμπιακός με 4 χαμένα σερβίς.

8-6 Επίθεση από τον Τσίροβιτς.

7-6 Στο φιλέ το σερβίς του Μεργκαρέχο.

2-2 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Αγκάμεζ.

2-1 Επίθεση από τον Γκονζάλες.

1-1 Σε πρώτο χρόνο ο Πανταλέων.

0-1 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Τσούπκοβιτς.

Ξεκίνησε το τρίτο σετ.

Σετ λεπτομερειών ήταν αυτό που παρακολουθήσαμε. Οι δύο ομάδες βελτιώθηκαν σημαντικά στην επίθεση ο Παναθηναϊκός από το 39% πήγε στο 52% και ο Ολυμπιακός από το 38% στο 54%. Οι ερυθρόλευκοι είχαν τρία μπλοκ έναντι κανενός των πράσινων. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός είχε πέντε χαμένα σερβίς έναντι κανενός του Ολυμπιακού.

23-25 Σερβίς άουτ από τον Χαραλαμπίδη. Ο Ολυμπιακός κάνει το 2-0 σετ και θα φύγει σίγουρα με ένα βαθμό από το ντέρμπι.

23-24 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γκονζάλες.

20-21 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Αγκάμεζ.

17-18 Φιλέ ο Σουλτανόπουλος.

16-18 Πρώτος χρόνος από τον Κόστα.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχει πάρει δύο πόντους με άσους, ωστόσο έχει 12 χαμένα σερβίς την ώρα που ο Ολυμπιακός έχει μόλις τέσσερα.

14-16 Σερβίς άουτ από τον Τσίροβιτς

3-5 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Τσούπκοβιτς.

3-4 Επίθεση από τον Τσούπκοβιτς.

1-1 Άστοχο πέρασμα από τον Αγκάμεζ είχαν προηγηθεί δύο μεγάλες άμυνες από Αγκάμεζ και Στιβαχτή.

0-1 Παίρνει το μπλοκ άουτ έξυπνα ο Αγκάμεζ.

Ξεκίνησε το δεύτερο σετ.

Στο πρώτο σετ είδαμε κάτι σαν βόλεϊ αφού το μόνο που δούλευε καλά ήταν το μπλοκ άμυνα των δύο ομάδων. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ αφού έκανε λιγότερα λάθη. Οι ακραίοι των δύο ομάδων είναι το στοίχημα από εδώ και πέρα αφού Αγκάμεζ και Γκονζάλες θα χρειαστούν βοήθεια.

22-25 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Αγκάμεζ. Ο Ολυμπιακός κατακτά το πρώτο σετ με 25-22.

22-24 Πρώτος χρόνος από τον Κόστα.

22-23 Μπλοκ από τον Τσίροβιτς στον Αγκάμεζ.

21-23 Επίθεση από τον Τσίροβιτς.

20-23 Πλασέ από τον Στιβαχτή.

Με τρία συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με τρεις. Από τους 19 πόντους των ερυθρόλευκων οι 11 προέρχονται από λάθη των πράσινων. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχει πάρει 8 πόντους από επίθεση και άλλους τόσους του έχει δώσει ο Ολυμπιακός με λάθη.

16-19 Επίθεση άουτ από τον Γκονζάλες. Τάιμ άουτ από τον Ανδρεόπουλο.

16-18 Ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ βρίσκει στο φιλέ και περνά άουτ.

16-17 Στο φιλέ το σερβίς.

16-16 Πάιπ από τον Τσίροβιτς.

Ιδιαίτερα νευρικό είναι το ξεκίνημα του ματς με πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τους 31 παιγμένους πόντους οι 16 είναι από λάθη! Οι δύο ομάδες έχουν από οκτώ.

9-11 Φιλέ από τον Μαρούλη.

9-10 Σερβίς άουτ από τον Γκονζάλες.

7-6 Σερβίς άουτ από τον Τσίροβιτς.

7-5 Άσος από τον Τσίροβιτς πάνω στον Τσούπκοβιτς.

1-1 Μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γκονζάλες.

0-1 Μπλοκ από τον Αγκάμεζ στον Μεργκαρέχο.

Ξεκίνησε ο αγώνας

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Γκονζάλες, Μεργκαρέχο, Τσίροβιτς, Πανταλέων, Ρανγκέλ και λίμπερο ο Δαρίδης.

Ολυμπιακός (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Στιβαχτής, Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς, Κοκκινάκης, Σουλτανόπουλος, Άθος Κόστα και λίμπερο ο Στεφάνου.

Μεγάλο παιχνίδι σήμερα (19:00)  στην Κυψέλη με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τον Ολυμπιακό για την 18η αγωνιστική της Volley League.

Ένα ματς που εκτός του γοήτρου είναι σημαντικό και βαθμολογικά. Όχι για τον Ολυμπιακό που και να χάσει θα μείνει τρεις βαθμούς μπροστά και λογικά θα παραμείνει πρώτος, αλλά για τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ. Αν κερδίσουν οι… πράσινοι επικρατήσουν σήμερα θα αυξήσουν στους 4 την διαφορά τους από τους Θεσσαλονικείς και θα κάνουν άλμα για την δεύτερη θέση που έχει και το πλεονέκτημα έδρας ως τον τελικό.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης.