Μεγάλη πρόκριση για τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της θα αγωνιστεί στους “8” του Challenge Cup η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 3-2 σετ και στο δεύτερο ματς επί της Τσανακάλε και πήραν μία μεγάλη πρόκριση.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ από τις Τουρκάλες, αλλά στο τέταρτο ήταν καταιγιστικές και με τις Μαλασάι και Λαζάρεβιτς να ανεβαίνουν αισθητά έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, αλλά το σερβίς της Τσανακάλε της έδωσε προβάδισμα με 14-12. Οι ερυθρόλευκες δεν τα παράτησαν και με έναν πρώτο χρόνο της Λαμπρούση και ένα μπλοκ της Χριστοδούλου στην Κουλάν έκαναν την ανατροπή και με 16-14 έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ.

Εξαιρετική η Χίπε για τρία σετ κρατούσε μόνη της επιθετικά τον Ολυμπιακό και τελείωσε το ματς με 21 πόντους. Από εκεί και πέρα όμως Μαλασάι και Λαζάρεβιτς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, η Κονόμι δεν άφηνε μπάλες να πέφτουν κάτω, με βελτιωμένη την υποδοχή ήταν πιο εύκολο το έργο της Χριστοδούλου, ενώ η Γιώτα με την Λαμπρούση έστησαν το δικό τους τείχος πάνω στο φιλέ έχοντας 9 (6 και 3 αντίστοιχα) από τα συνολικά δέκα μπλοκ του Ολυμπιακού.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός προκρίνεται στην οκτάδα της συγκεκριμένης διοργάνωσης. Η προηγούμενη ήταν τη σεζόν 2007-08 όταν είχε αντιμετωπίσει την ιταλική Ίμολα η οποία είχε πάρει την πρόκριση για το Final 4 με δύο νίκες με 3-0.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό θα είναι η Αστερίξ από το Βέλγιο η οποία επιβλήθηκε με 3-1 και 3-2 στα δύο ματς απέναντι στη Βάσας. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Βέλγιο το διάστημα 21-23/2 και η ρεβάνς στου Ρέντη από τις 7-9/3.

Ολυμπιακός – Τσανακάλε 3-2

Τα σετ: 19-25, 25-17, 21-25, 25-14, 16-14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 16 (10/12 επ, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (7/32 επ, 2 άσσοι, 65% υπ – 45% άριστες), Μαλασάι 15 (11/23 επ, 4 άσσοι, 38% υπ – 30% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/5 επ, 2 άσσοι), Χίππε 21 (18/46 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 25% υπ – 25% άριστες), Βλαχάκη, Τσίμα, Εμμανουηλίδου.

ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ (Όζντουρακ): Κούλαν 15 (13/41 επ, 2 μπλοκ, 38% υπ – 27% άριστες), Αρίτσι 13 (8/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γέρκοφ 16 (14/42 επ, 2 άσσοι, 55% υπ – 38% άριστες), Τουρκάν 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Νταλ 10 (5/16 επ, 5 μπλοκ), Κέρεν 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ) / Καγιατσάν (λ, 33% υπ – 19% άριστες), Μπαρούτ, Ουζούν, Σαχμπάζ, Γετίμογλου 1 (άσσος), Τσινάρ.