Βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ στη Σμύρνη

Με ήττα αποχαιρέτησε το τουρνουά της Σμύρνης ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 96-75 από την γηπεδούχο Καρσίγιακα στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, πριν από την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ολοκλήρωσε τα τεστ προετοιμασίας με τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ωστόσο αυτό που ανησυχεί ιδιαίτερα το τεχνικό τιμ είναι ο τραυματισμός του Μαργαρίτη, ο οποίος αποχώρησε λίγο μετά το έβδομο λεπτό, με χτύπημα στο γόνατο. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί με την επιστροφή της αποστολής στη Θεσσαλονίκη.

Ο Κλάντον, αν και δεν ξεκίνησε, βρέθηκε πολύ γρήγορα στην πεντάδα του ΠΑΟΚ και για να πετύχει 9 πόντους και να ηγηθεί των προσπαθειών, που προηγήθηκε 17-12 στο πέμπτο λεπτό και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και με συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισαν σε 19-19, ένα σημείο όπου ο ΠΑΟΚ έχασε τον Μαργαρίτη και τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 27-22 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κόλλησε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα συνέχιζε να μην λειτουργεί καλά και η διαφορά ξέφυγε επικίνδυνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 36-24 στο 15’ και καθώς ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 7 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 (49-29) κλείνοντας το ημίχρονο!

Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ να μειώσει την διαφορά δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μπορεί το σκορ να έγινε 51-36 μετά από δυόμισι λεπτά στο δεύτερο μέρος, αλλά οι Τούρκοι εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά (61-39), προηγήθηκαν 73-54 στη λήξη της τρίτης περιόδου και κυριάρχησαν πλήρως στο παιχνίδι ως το τέλος του αγώνα, κερδίζοντας τελικά με 96-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 49-29, 73-54, 96-75.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Dillard 14 (2), Petway 8 (2), Baygul 7 (1), Boone 6, Guven 4, Celep 2, Brown 11 (3), Ponitka 15 (2), Karahan 3, Senturk 1, Summers 20 (3), Dogan 5.

ΠΑΟΚ: Miljenovic 9 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 4, Καμάρας 3 (1), Taylor 13 (3), Sibert 5, Bryant 5 (1), Peiners 7, Clanton 16, Μαργαρίτης 3 (1).