Στην παράταση ο Κολοσσός τον ΠΑΟΚ

Ο Κολοσσός Ρόδου και ο ΠΑΟΚ χρειάστηκαν την παράταση (κ.α. 67-67) για να λύσουν τις διαφορές τους στην πρεμιέρα του 6ου «Π. Οικονομάκης», με τους «θαλασσί» εντέλει να λυγίζουν τον Δικέφαλο με 83-76.

Κολοσσός και ο ΠΑΟΚ συμβάδιζαν στο σκορ σχεδόν για 45 λεπτά. Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη στην παράταση φάνηκε πως είχε περισσότερη ενέργεια στις… μηχανές της καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη.

Νωρίτερα οι «θαλασσί» είχαν προηγηθεί με 10-16 στο 6′, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε γρήγορα (18-18, 10′). Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, καθώς οι ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στο φινάλε του ημιχρόνου, τις χώριζε ένα σουτ (35-38).

Οπως τέλειωσε το α’ ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δέυτερο, καθώς Κολοσσός και ΠΑΟΚ συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και στο τέλος της περιόδου ο «Δικέφαλος» ήταν μπροστά με 55-56. Οι Τέιλορ και Τσόχλας έκαναν το 55-60 στο 32′, αλλά ο Κολοσσός απάντησε τρέχοντας σερί 9-0 (64-60, 36′). Οι Κόνιαρης (2π.), Μαργαριτής (3π.) και Γλυνιαδάκης (1/2β.) έγραψαν το 64-66, αλλά ο Κολοσσός προηγήθηκε με 67-66 πριν ο ΠΑΟΚ ισοφαρίσει (67-67) και ο αγώνας οδηγηθεί στην παράταση.

Ο Κολοσσός κάνοντας επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκε με 74-68 (43′), ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 πόντους (76-72, 44′), αλλά οι «θαλασσί» έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη (83-76).

Δεκάλεπτα: 18-18, 35-38, 55-56, 67-67, 83-76.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (1), Γλυνιαδάκης 5, Χρυσικόπουλος, Καμάρας, Τέιλορ 15 (2), Σάιμπερτ 5 (1), Μπράιαντ 3, Πέινερς 15 (3), Κλάντον 12, Μαργαρίτης 12 (2).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης):  Λιάπης, Ρέντικ 6, Τσούκου 6 (1), Γεωργαλλής 9 (1), Σαλούστρος 2, Αγγελάκος, Aχονεν 12 (2), Μπέρι 5, Βασιλόπουλος 17 (1), Παπαδάκης 4, Ουότσον 18, Χολ 4.