Έψαξαν το «θαύμα», αλλά δεν τα κατάφεραν οι Ελληνίδες!

Η Εθνική μας ομάδα βόλεϊ γυναικών πήγε το ματς στα τάι μπρέικ αλλά εκεί δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη από την Σλοβενία (3-2 στα σετ), με αποτέλεσμα να χάσει και άλλο «έδαφος» στα προκριματικά του ευρωπαϊκού τουρνουά του 2017.

Η Σλοβενία «παίδεψε» τις Ελληνίδες στο πρώτο σετ, αφού στα πρώτα λεπτά βρίσκονταν συνεχώς στον πόντο (4-3, 5-3), ενώ δεν έλειψαν και οι στιγμές που οι Σλοβένες ισοφάρισαν (12-12, 19-19). Η ομάδα του Τάκη Φλώρου όμως έκανε την ανατροπή και πήρε το πρώτο σετ με 25-23, για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας τα βρήκε «σκούρα», αφού οι Σλοβένες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μέχρι και τέσσερις πόντους (19-15). Οι Ελληνίδες προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά το σετ πήγε στην Σλοβενία με 25-20, κάνοντας το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα και πήγαιναν πόντο-πόντο για αρκετή ώρα ( 4-4, 4-5, 5-5, 5-6, 5-7 ). Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ με συνεχείς ισοπαλίες αλλά και προβάδισμα πότε της μια πλευράς και πότε της άλλης (5-13, 15-14, 15-15, 16-15, 16-16 ). Η Ελλάδα βρέθηκε μπροστά λίγο πριν το τέλος, αλλά η Σλοβενία έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ 26-24!

Το τέταρτο σετ ήταν για γερά «νεύρα», αφού τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές έφεραν τις δύο ομάδες ξανά στα «ίσια» για αρκετή ώρα (15-13, 15-14, 15-15). Ένα μίνι σερί 3-0 για την ελληνική ομάδα έδωσε με 18-20 διαφορά δύο πόντων σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Το σετ πήγε στο 23-25 υπέρ των Ελληνίδων, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά για τις Ελληνίδες, αφού έμειναν εξαρχής πίσω (3-1, 3-2, 4-2, 4-3, 5-3) και δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Το αποτέλεσμα ήταν να έρθει το 15-8 στο τάι μπρέικ για τις Σλοβένες, με την Εθνική μας να βιώνει άλλη μια ήττα με 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-20, 26-24, 23-25, 15-8