3-1 τη Μολδαβία και τώρα… Βέλγιο

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2ο τουρνουά του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Αμβέρσα του Βελγίου, η Εθνική Ανδρών Βόλεϊ, καθώς επικράτησε με 3-1 της Μολδαβίας στο καλύτερο εφετινό παιχνίδι της, αν εξαιρέσουμε το μισό δεύτερο σετ και παίζοντας επιτέλους ως ομάδα.

Αύριο (18:30, απευθείας μετάδοση ΕΡΤ1) το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα προσπαθήσει για την υπέρβαση, τη νίκη επί του γηπεδούχου Βελγίου, για να διεκδικήσει και την απευθείας πρόκριση στο Ευρωβόλεϊ 2017.

Η Εθνική είχε πολλούς πρωταγωνιστές, αλλά και ομαδικότητα. Στο πρώτο αναγνωστικό σετ η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-16, πήρε όμως την κατάσταση στα χέρια του ο Πετρέας και με επίθεση, αλλά και άσο έφερε το 18-16, ενώ προηγήθηκε μπλοκ του Κουμεντάκη. Φτάσαμε μάλιστα στο 24-21 με επίθεση Πρωτοψάλτη, μπλοκ και επίθεση του Τζούριτς μετά από εκπληκτική άμυνα του Στεφάνου, για να τελειώσει το σετ ο Πρωτοψάλτης.

Κι ενώ προηγηθήκαμε 17-14 στο δεύτερο σετ … έπεσε η κουρτίνα και χάσαμε 21-25 με 8 δικά μας λάθη. Και σαν να μην έφτανε αυτό η Μολδαβία προηγήθηκε στο τρίτο σετ 3-8, αλλά εκεί απεγκλώβισε την ομάδα ο Δρίκος, που πέρασε στο ματς τον Στιβαχτή αντί του Τερζή, τον Φράγκο αντί του Κουμεντάκη και στο 7-10 τον Σουλτανόπουλο, αντί του Ανδρεάδη.

Τότε μίλησε ο αρχηγός Δημήτρης Τζούριτς που έκανε το τέλειο σετ με 9/11 επιθέσεις (χωρίς λάθος) και με εντυπωσιακό σερί στο σερβίς. Τα σημεία κλειδιά της ανατροπής ήταν άσος του Πετρέα (6-8), μπλοκ του Πετρέα (13-14), αλλά πάνω απ΄ όλα το σερί του Τζούριτς μετά το 15-17. Έκανε μπλοκ για το 17-17, πήρε άσο ο Φράγκος για το πρώτο προβάδισμα (19-18) και στο 20-18 ο Τζούριτς κέρδισε την επίθεση και πήγε στο σερβίς για να φτάσουμε στο 24-21 με δικές του επιθέσεις από την πίσω ζώνη, για να τελειώσει το σετ με χαμένο σερβίς της Μολδαβίας.

Εύκολη υπόθεση το τέταρτο σετ, αφού το μπλοκ του Πετρέα έδωσε προβάδισμα (5-4), άσος του Τζούριτς έκανε το 9-5, άσος του Πετρέα το 13-7 και το σετ πήρε το δρόμο του.

Τα σετ: 25-22, 21-25, 25-22, 25-15.

Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 24 (21/47 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Τερζής 1 (1 μπλοκ), Πετρέας 10 (5/10 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (3/14 επ., 3 μπλοκ, 56% υπ. – 19% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 11% άριστες), Στεφάνου –λ (63% υπ. – 23% άριστες) / Στιβαχτής, Σουλτανόπουλος 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 7 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες).

Μολδαβία (Ρομασκάν): Τσίμιλι 4 (2/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ντιντόρτσιουκ 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 13% άριστες), Λέσκοφ 1 (1/2 επ.), Μοτσάνου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Πρέντιους 14 (11/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπάχοφ 15 (15/42 επ., 59% υπ. – 27% άριστες), Σκέγκλοφ –λ (64% υπ. – 41% άριστες) / Σίντοφ 3 (3/9 επ.), Τάλπα 1 (1/3 επ.).