LIVE: Γαλλία – Ιρλανδία 2-1 Τελικό

Τέλος! Η Γαλλία πήρε τη νίκη με 2-1 και προκρίνεται στα προημιτελικά του Euro.

90+3′ Εκτός ο Κομάν που έχει πρόβλημα τραυματισμού και μέσα ο Σισοκό.

90+2′ Τετ-α-τετ του Γκριεζμάν με τον Ράντολφ, με νικητή όμως τον δεύτερο!

77′ ΔΟΚΑΡΙ για τη Γαλλία με τον Ζινιάκ. Τρομερό το διαγώνιο σουτ με φάλτσο που επιχείρησε.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Λονγκ.

73′ Αλλαγή για τη Γαλλία. Ζινιάκ αντί Ζιρού.

72′ Εκτός ο Μακάρθι για την Ιρλανδία και μέσα ο Χούλαχαν.

68′ Έξω ο Μακλίν και μέσα ο Ο’Σέι.

66′ ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Ντάφι. Ανέτρεψε τον Γκριεζμάν λίγο πριν ο Γάλλος πετύχει τρίτο γκολ κι ενώ βρισκόταν φάτσα με τον Ράντολφ. Φάουλ σχεδόν πάνω στην γραμμή της περιοχής για τη Γαλλία.

65′ Aλλαγή για την Ιρλανδία. Εκτός ο Μέρφι και μέσα ο Γουόλτερς.

61′ ΓΚΟΛ για την Γαλλία! Ο Γκριεζμάν πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα και ολοκληρώνει την ανατροπή για την ομάδα του Ντεσάμπ. ​Καταπληκτική κεφαλιά πάσα του Ζιρού στον Γκριεζμάν που ερχόταν από πίσω του. Ο Γάλλος κοντρόλαρε και με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία. Δεύτερο προσωπικό τέρμα στο ματς και τρίτο στην διοργάνωση.

58′ ΓΚΟΛ για την Γαλλία! Ο Γκριεζμάν σκοράρει με κεφαλιά και ισοφαρίζει!

55′ Δυνατό σουτ του Ματουιντί και ο Ράλντολφ διώχνει σε κόρνερ.

49′ Κεφαλιά ψαράκι του Κοσιελνί με τη μπάλα να φεύγει άουτ!

Με μια αλλαγή ξεκινούν οι Γάλλοι. Ο Κομάν έχει περάσει στη θέση του Καντέ. Πιο επιθετικό το σύστημα του Ντεσάμπ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45′ Διπλή προσπάθεια του Παγέ για γκολ, όμως οι Ιρλανδοί πέφτουν μπροστά από τον Γαλλο και η μπάλα κοντράρει στα σώματα.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Ραμί! Κι αυτός χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η ομάδα του.

42′ Καλή στιγμή για την Ιρλανδία! Γέμισμα του Μπρέιντι και κεφαλιά του Ντάφι, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ!

41′ Κίτρινη κάρτα στον Χέντρικ. Αν προκριθεί η Ιρλανδία χάνει το επόμενο ματς.

37′ Έχει πέσει ο ρυθμός με τους Ιρλανδούς να έχουν κλείσει καλά τους διαδρόμους στην Γαλλία.

26′ Κίτρινη στον Καντέ για το φάουλ στον ΜακΚλιν. Χάνει το επόμενο ματς σε περίπτωση πρόκρισης της Γαλλίας.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Κόουλμαν.

24′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Πογκμπά, αλλά όχι τόσο καλή για να νικηθεί ο Ράντολφ που μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα.

21′ Σουτ του Μέρφι, έπεσε χαμηλά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε ο Γιορίς.

19′ Εκτέλεση φάουλ του Παγέ, κεφαλιά του Γκριεζμάν, ο Ράντολφ δηλώνει παρών.

9′ Σέντρα του Πογκμπά κεφαλιά του Γκριεζμάν η μπάλα άουτ.

8’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παγιέ. Η μπάλα στην αγκαλιά του Ράντολφ.

ΓΚΟΛ!! Δοκάρι και μέσα από τον Μπρέιντι!!!! Oι Ιρλανδοί σοκάρουν τους Γάλλους!

Πέναλτι για την Ιρλανδία μόλις στο 2ο λεπτό! Ο Πογκμπά έπεσε άτσαλα στον Λονγκ και ο Ριτσόλι έδειξε πέναλτι

Σέντρα στο ματς…

Γαλλία και Ιρλανδία «μονομαχούν» στη Λιόν για μια θέση στους «8» του Euro. Η εξέλιξη της αναμέτρησης…

H σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 16:00.

Διαιτητής του σημερινού αγώνα είναι ο Ιταλός Νίκολα Ριτσόλι.

Συνθέσεις:

Γαλλία (Ντεσάν): Γιορίς, Εβρά, Ραμί, Κοσιελνί, Σανιά, Ματουϊντί, Καντέ, Πογκμπά, Παγέ, Γκριζμάν, Ζιρού

Ιρλανδία (Μάρτιν Ο’ Νιλ): Ράντολφ, Κόουλμαν, Κιό, ΜακΚάρθι, Λονγκ, ΜακΚλιν, Ντάφι, Χέντρικ, Γουάρντ, Μπράντι, Μέρφι