Διέλυσε το πανελλήνιο ρεκόρ και πήγε τελικό ο Χρήστου!

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Απόστολος Χρήστου στον ημιτελικό των 200μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Λονδίνο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με χρόνο 1:57.41 συνέτριψε την κορυφαία επίδοση στην Ελλάδα (1:57.69) που είχε κάνει ο Άρης Γρηγοριάδης το 2009 και… φορτσάρει για το μετάλλιο στον αυριανό τελικό.

Ο χρόνος του ήταν ο κορυφαίος στη σειρά του και τρίτο καλύτερος στην κατάταξη, έξι εκατοστά πίσω από τον Λιθουανό Ντάνας Ράπσις, ο οποίος κατέλαβε την πρώτη θέση.

Με φοβερή εμφάνιση η Νόρα Δράκου πέτυχε την πρόκρισή της στον τελικό των 50μ. ύπτιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε στην τρίτη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς με χρόνο 28.08 και πέρασε στον τελικό με τον τέταρτο καλύτερο χρόνο της κατάταξης.

Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία των Ανδρέα Βαζαίου και Στέφανου Δημητριάδη στα 100μ. πεταλούδα.

Ο Βαζαίος έμεινε στην 5η θέση της σειράς του και ο Δημητριάδης στην 8η, καταλαμβάνοντας την 11η και 15η θέση της κατάταξης αντίστοιχα.

Μια ανάσα από την πρόκρισή του στον τελικό των 50μ. πρόσθιο έμεινε ο Παναγιώτης Σαμιλίδης.

Ο 23χρονος πρωταθλητής κατέλαβε την ένατη θέση της κατάταξης και έμεινε για επτά εκατοστά εκτός.