Στην 6η θέση ο Σαμιλίδης, 8ος ο Δημητριάδης

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό των 200μ. προσθίου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης του Λονδίνου, με τον Στέφανο Δημητριάδη να τερματίζει 8ος στον τελικό των 200μ. πεταλούδα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής που τερμάτισε σε 2:11.15 ξεκίνησε ιδανικά, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα από δεύτερος που ήταν στα 100μ. να υποχωρήσει 4ος στα 150μ. και τελικά 6ος.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Ρος Μέρντοχ με 2:08.33, ακολούθησε ο Γερμανός Μάρκο Κοχ με 2:08.40 και τρίτος ο Ιταλός Λούκα Πιτσίνι με 2:10.39

Ο Στέφανος Δημητριάδης από την πλευρά του με χρόνο 1:57.02 έμεινε στην 8η θέση του τελικού των 200μ. πεταλούδα. Ο αθλητής του Τάσου Καράμπελα έμεινε μακριά από το ατομικό του ρεκόρ 1:56.23, το οποίο είναι ταυτόχρονα και πανελλήνιο και το είχε σημειώσει πέρυσι το καλοκαίρι στο Καζάν.