Στον τελικό ο Φίλιππος Βέροιας

Στον τελικό της Handball premier προκρίθηκε ο Φίλιππος Βέροιας που επικράτησε 32-25 του Δούκα για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ.

Η ομάδα της Ημαθίας σε σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Διομήδη Άργους αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά των δύο ομάδων μια αγωνιστική πριν το τέλος των πλέι οφ, γεγονός που της εξασφάλισε τη συμμετοχή στους τελικούς.

Στην τελική φάση, η ομάδα της Βέροιας θα αντιμετωπίσει τον Διομήδη Άργους, με μειονέκτημα έδρας στην προσπάθειά της να κατακτήσει το νταμπλ, αφού έχει ήδη σηκώσει το κύπελλο.

Αγωνιστικά ο Φίλιππος είχε σε όλο το παιχνίδι τον έλεγχο. Μπήκε αποφασιστικά στο ματς και παίζοντας σοβαρά, πειθαρχημένα και χωρίς λάθη βρέθηκε να προηγείται με 14-5 στο 21’. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι πολλές αλλαγές στο Βεροιώτικο σχήμα, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να εκμεταλλευτούν τα λάθη του αντιπάλου και να μειώσουν 17-13 στην εκπνοή του πρώτου 30λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς. Παρά την μείωσε του σκορ από τον Δούκα στο 32’ (17-15), η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη πήρε μπροστά και το σκορ στο 39’ έγινε 22-15. Ο Δούκας προσπάθησε να επανέλθει στο ματς και μείωσε σε 25-21 στο 48’ αλλά δυο γκολ του Φιλίππου ανέβασαν το σκορ στο 27-21 στο 50’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος συντήρησε χωρίς δυσκολία την διαφορά στο σκορ και έφτασε στη νίκη

Πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 10-5, 14-7, 16-10, 17-13 (ημ.), 19-15, 22-15, 25-18, 26-21, 30-24, 32-25.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 3, Αποστολίδης, Ανανιάδης 6, Μπαντής 2, Δεληγιάννης, Σανίκης 5, Βουτσάς, Καρυπίδης 7, Μαστορογιάννης, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 5.

ΔΟΥΚΑΣ: (Κρανάκης) Αντωνόπουλος 4, Τόμπρος 4, Αϊβαλιώτης 2, Χατσατουριάν 1, Μπραουδάκης, Μωραΐτης 8, Πανταζής 1, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 1, Μαγκαφουράκης, Βελαώρας 2

Διαιτητές: Δελόγλου, Θεοδοσίου, Πέναλτι: 2/2, 1/4 Δίλεπτες: 4/1.