Εγραψε ιστορία, στον τελικό ο ΑΟ Θήρας!

Την πιο σπουδαία επιτυχία της ιστορίας του πανηγυρίζει ο ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα της Σαντορίνης εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο τα λάθη των κοριτσιών του Δημήτρη Καζάζη, οι οποίες δεν βρίσκονταν σε καλή ημέρα. Έτσι, οι φιλοξενούμενες έκαναν το παιχνίδι τους και πήραν μια εύκολη, σχετικά, νίκη στην έδρα των πρασίνων.

Από το πρώτο σετ η πλάστιγγα έγειρε στα κορίτσια του Αποστόλου Οικονόμου, καθώς πολύ γρήγορα ηγήθηκαν στο σκορ (2-5, 4-8). Οι εδρούχες έχοντας τον κόσμο με το μέρος τους, προσπάθησαν να επιστρέψουν, ωστόσο η αδυναμία στην υποδοχή έδωσε κι άλλες ευκαιρίες στη Θήρα να διευρύνει τη διαφορά (8-14). Το έργο των φιλοξενουμένων ήταν σχετικά εύκολο από εκεί και πέρα. Με σωστές επιλογές, κράτησαν τη διαφορά και πήραν το πρώτο σετ.

Η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια και στην αρχή του δευτέρου σετ, με τις παίκτριες της Θήρας να παίρνουν ξανά το προβάδισμα (3-8). Ωστόσο, οι γηπεδούχες κράτησαν μικρή τη διαφορά και έφτασαν στην ισοφάριση (15-15). Το δεύτερο μισό του σετ ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, όμως στο τέλος ο ΑΟ Θήρας διατήρώντας την ψυχραιμία του, έκανε το 2-0 σετ.

Το τριφύλλι δεν τα παράτησε, παρά το γεγονός πως βρισκόταν μόλις ένα σετ μακριά από τον αποκλεισμό από τον τελικό. Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε τον καλό του εαυτό, ο οποίος τον οδήγησε σε μία εύκολη επικράτηση, μειώνοντας σε 2-1.

Το όνειρο της ανατροπής, ωστόσο, κόπηκε γρήγορα για τον Παναθηναϊκό, καθώς στο τέταρτο σετ, τα λάθη των πρασίνων επανήλθαν. Παρά την υπερπροσπάθεια της Νομικού, η οποία χτύπησε στην αρχή του σετ και συνέχισε, ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε να παίρνει και πάλι… κεφάλι. Με ένα σερί 6-0, η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε στο +7 (8-15) και στη συνέχεια, πήρε τη νίκη, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Τα σετ: 17-25, 24-26, 25-18, 17-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης) Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. – 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.