Ενα βήμα από τους τελικούς ο Φοίνικας

Μια νίκη μακριά από την πρόκρισή του στον τελικό του πρωταθλήματος είναι ο Φοίνικας Σύρου που επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς και πήρε προβάδισμα με 2-1 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά.

H ομάδα των βορείων προαστίων έκανε πάρα πολλά λάθη στον αγώνα και ουσιαστικά κατάφερε να δείξει την ποιότητά της μόνο στο τρίτο σετ. Η ομάδα της Σύρου είχε πολύ καλή υποδοχή και σε συνδυασμό με τον καταπληκτικό Ντόκιτς στην επίθεση πήραν την σπουδαία νίκη.

Υποδειγματικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Φοίνικας Σύρου. Οι γηπεδούχοι με καλά ποσοστά και με τον Ντόκιτς να κάνει πραγματικό πάρτι στο πρώτο σετ πήραν προβάδισμα με το καλημέρα για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και το 8-5.

Οι Κηφισιώτες από την άλλη με κάκιστα ποσοστά στην υποδοχή δε μπορούσαν να αναπτύξουν το παιχνίδι έτσι όπως έπρεπε με αποτέλεσμα την υπερφόρτωση του Γιοβάνοβιτς και το μονόπλευρο παιχνίδι. Η απουσία του Χριστοφιδέλη ήταν φανερή σε αυτό τον τομέα, με τους Συριανούς να το εκμεταλλεύονται για να κάνουν το +6 (16-10) και να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17 και σχετική άνεση.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Φοίνικα να φτάνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν με πολύ μεγάλη άνεση στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-15.

Η Κηφισιά όντας με την πλάτη στον τοίχο περιόρισε τα λάθη της στο τρίτο σετ αλλά η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς είχε τις λύσεις με τους Ντόκιτς και Λάππα και έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ.

Πλέον οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά την Τετάρτη με τον Φοίνικα να ψάχνει τη νίκη για να προκριθεί στον τελικό, ενώ οι Κηφισιώτες θέλουν να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2 και να οδηγήσουν τις δύο ομάδες σε πέμπτο παιχνίδι.

Τα σετ: 25-17, 25-15, 25-23.

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 39 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Πάρις, Ντόκιτς 24 (19/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 29% άριστες), Ανδρεάδης 12 (9/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/6 επ, 67% υπ – 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 69% υπ – 69% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Μπίσετ 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 58% άριστες), Ρουμελιωτάκης 10 (10/18 επ, 58% υπ – 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (17/28 επ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ – 69% άριστες), Κάπελλας (λ,  50% υπ – 50% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης