Εσπασε την έδρα του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ

Αυτή τη φορά το σκηνικό δεν ήταν ίδιο. Ο ΠΑΟΚ του Γιάννη Καλμαζίδη δεν αυτοκτόνησε και μετά από 4 συνεχόμενους χαμένους αγώνες (εκ των οποίων δυο σε τελικό), νίκησε τον Ολυμπιακό 3-1 σετ στο ‘’Μελίνα Μερκούρη’’ του Ρέντη, έσπασε το πλεονέκτημα έδρας των ’ερυθρόλευκων και βλέπει τελικό.

Ο Σεπέδα από τη διαγώνιο, ο Χιμένες από τα άκρα, ο Λι από το κέντρο και ο Κουρνέτας στη ενορχήστρωση ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιτελικού του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς με τον γνωστό δυναμικό τρόπο, στηριζόμενος στις επιθέσεις του Σεπέδα, τη δυναμική του μπλοκ του και τη σταθερή χωρίς λάθη υποδοχή. Προηγήθηκε παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-19, βάζοντας ξανά την ομάδα του Πιάτσα στο πρόβλημα.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Έγκλεσκαλνς και το γρήγορο παιχνίδι του Φιλίπποφ, ισοφαρίζοντας 1-1 σετ, με 25-20. Κυρίαρχο στοιχείο το μπλοκ του (11 συνολικά) με Σουλτανόπουλο και Σπίνου να βάζουν προσωρινά φρένο στον Χιμένες και τον Σεπέδα.

Το τρίτο σετ ήταν θρίλερ. Ο ΠΑΟΚ είχε τα ηνία του ματς μέχρι τον 20ο πόντο, αλλά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τη βραχεία κεφαλή, φτάνοντας στο σετ μπολ με 24-23. Το μπλοκ του δικέφαλου του βορρά ήταν εκπληκτικό και με αυτό το όπλο (δυο φορές τριπλό) κατέκτησε το σετ με 26-24 και πήρε προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Με κεκτημένη ταχύτητα και άσσους από τον Χιμένες και τον Τακουρίδη ο δικέφαλος προηγήθηκε από την αρχή του τέταρτου σετ, έχοντας κατά νου τα καταστροφικά τάι-μπρέικ των προηγούμενων αναμετρήσεων. Ήθελε και έπρεπε να τελειώσει το ματς εκεί. Με πολλές άμυνες και επιτυχημένες κόντρα μπάλες πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 13-16 και αύξησε τη διαφορά με 13-17.  Οι άσσοι συνεχίστηκαν, η διαφορά αυξηθηκε στο 13-18 και ο ΠΑΟΚ ερχόταν ολοένα και πιο κοντά στη νίκη. Ο Λι με 4 μπλοκ και ο ΠΑΟΚ συνολικά με 10 σταματούσαν Εγκλεσκαλνς, Όγκουρτσακ και Σπίνου με χαρακτηριστική άνεση.

Ένα σερί 3-0 για τον Ολυμπιακό με ξέσπασμα του Φιλίπποφ που άδειασε διαδοχικά το μπλοκ του αντιπάλου έδωσε σφυγμό στους ερυθρόλευκους σε καθοριστικό σημείο (16-19). Ο Καλμαζίδης πήρε τάιμ άουτ και ο Σεπέδα έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων.  Τα υπόλοιπα εξελίχθηκαν διαδικαστικά, εκτός από τρεις συνεχόμενους πόντους του Ολυμπιακού που δημιούργησαν μια μικρή αγωνία στο ματς μπολ που κρίθηκε τελικά στο 25-20.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη μεγάλη νίκη που σπάει την έδρα του Ολυμπιακού και κυρίως αλλάζει την ψυχολογία , υπέρ του πρωταθλητή Ελλάδας αυτή τη φορά.

Άναψαν τα αίματα στο φινάλε με τον πανηγυρισμό του Σεπέδα στον τελευταίο πόντο και τον Φιλίποφ να απαντά.

Πλέον ο Ολυμπιακός στον αγώνα της Παρασκευής βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο με τον ΠΑΟΚ να θέλει τη νίκη για να πάει με το «καθαρό» 2-0 τη σειρά στο Παλατάκι

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-20, 24-26, 20-25) σε 112΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ – 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ – 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ – 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.