Η συνήθεια που έγινε… λατρεία – Οπως και στη Σύρο ο Ολυμπιακός γύρισε τελειωμένο ματς με τον ΠΑΟΚ και πέρασε στον τελικό

Του το έκανε ξανά! Όπως και στο Λιγκ Καπ στη Σύρο, ο Ολυμπιακός πέτυχε επική ανατροπή με 3-2 σετ από 2-0 και 21-24 κόντρα στον ΠΑΟΚ και πήρε με τον πιο απίθανο τρόπο την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός θα κοντραριστεί στον τελικό με αντίπαλο την Κηφισιά σε μια επανάληψη του τελικού του 2014 στην Καλαμάτα εκεί όπου οι ερυθρόλευκοι είχαν επικρατήσει με 3-1 σετ κατακτώντας και το κύπελλο.

Με υψηλό ποσοστό στο μπλοκ ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, κάτι που του επέτρεψε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και το 4-8 μετά από λάθος επίθεση του Σπίνου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά τους στουςέξι πόντους (6-12). Με τον Ολυμπιακό να αντιδρά.

Οι ερυθρόλευκοι με διαδοχικά λάθη από Χιμένεζ και Τακουρίδη μείωσαν στους τρεις πόντους (9-12). Σε εκείνο το σημείο ο Σεπέδα ανέλαβε δράση για την ομάδα του και οι Θεσσαλονικείς οδήγησαν στην αναμέτρηση και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το 12-16.

Ο Ολυμπιακός έδειξε και πάλι αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους (17-19) μετά από κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Χιμένεζ. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 20-22 όταν ένα πλάσέ του Σεπέδα και η κόκκινη κάρτα που είδε ο Πιάτσα του επέτρεψε να φτάσουν στο σετ μπολ και το 20-24, ενώ ο Γιαμπλόνσκι με δικό του πόντο έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ για το προβάδισμά του στα σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και με μπλοκ του Σπίνου αλλά και διαδοχικά λάθη από την πλευρά του ΠΑΟΚ κατάφερε να οδηγήσει την αναμέτρηση στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ με 8-6 μετά από λάθος του Χιμένεζ.

Η αναγκαστική διακοπή του σετ έκανε καλό στους παίκτες του Καλμαζίδη που πάτησαν γκάζι και με τους Σεπέδα και Χιμένεζ έκαναν σερί 0-7 και προηγήθηκαν με 8-13 μετά από λάθος του Κοκκινάκη. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (14-15) με επίθεση του Σακόγλου με ένα πέρασμα του Κουρνετά να οδηγεί τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16.

Ο Ολυμπιακός με πλασέ του Σπίνου και άσο του Σακόγλου πέρασε μπροστά με 17-16 όχι όμως για πολύ αφού Σεπέδα, Γιαμπλόνσκι και Λι έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ για το 17-19. Μια λάθος επίθεση του Σεπέδα έδωσε δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 20-20.

Το δίδυμο των Κουβανών οδηγούσε τον ΠΑΟΚ που με επίθεση του Σεπέδα και μπροστά του Χιμένεζ έφτασε στο 21-23 για πάρει και το δεύτερο σετ με 23-25.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον Λι στο μπλοκ και τον Χιμένεζ στην επίθεση έφτασε στο 11-14 μετά από μπλοκ του Αμερικανού κεντρικού στον Έγκλεσκαλνς. Ο Ολυμπιακός όμως είχε και πάλι την απάντηση και μετά από επίθεση του Σπίνου και λάθος του Σεπέδα οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 15-15 με το λάθος σερβίς του Έγκλεσκαλνς να οδηγεί τον ΠΑΟΚ (15-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση και μετά από λάθος επίθεση του Χιμένεζ έκανε το 19-17 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με τον Χιμένεζ σε 19-19 και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 20-20. Ο ΠΑΟΚ με μπλοκ του Λι έκανε το 20-23 ενώ έφτασε και το ματς μπολ με επίθεση του Αμερικανού.

Μια επίθεση του Έγκλεσκαλνς μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 22-24 και με το κυματιστό σερβίς του Σουλτανόπουλου όπου οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν απάντηση η ομάδα του Πιάτσα πέταξε στον κάλαθο το τρομερό προβάδισμα του ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 24-24 και να φτάσει στην τρομερή ανατροπή και το 26-24 μειώνοντας σε 2-1 κερδίζοντας παράλληλα και σε ψυχολογία.

Ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του ΠΑΟΚ στην επίθεση. Η ομάδα του Πιάτσα με επίθεση του Σπίνου έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 9-6 μετά από λάθος σερβίς του Τσουκ.

Το καλό σερβίς του Χιμένεζ χάλασε την υποδοχή της ομάδας του Πιάτσα και ο Κουβανός με άσο μείωσε σε 9-8 όχι όμως για πολύ. Διαδοχικά καλά μπλοκ των παικτών του Ολυμπιακού επέτρεψαν στους Πειραιώτες να κάνουν 5-0 και να κάνουν το 14-9 μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου στον Σεπέδα.

Δύο διαδοχικά λάθη σε σερβίς και επίθεση για τον ΠΑΟΚ επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να οδηγήσει το τέταρτο σετ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ με τη διαφορά να είναι στο +7 (16-9), ενώ ο Όγκουρτσακ να άσο έκανε το 17-9 με τον Καλμαζίδη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, αυτή των εννέα πόντων και το 18-9 μετά από επίθεση του Σουλτανόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε προσώρινα μέχρι τους έξι πόντους αλλά η διαφορά που είχε πάρει ο Ολυμπιακός ήταν μεγάλη που δε μπορούσε να καλυφθεί. Οι Πειραιώτες οδήγησαν την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ με τον Γιάννη Καλμαζίδη να ξεκουράζει τους βασικούς του παίκτες στους τελευταίους πόντους.

Στο τάι μπρέικ οι ερυθρόλευκοι και πάλι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-4 μετά από λάθος επίθεση του Σεπέδα και 8-5 μετά από νέο λάθος του Χιμένεζ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν αποφασισμένοι και με μπλοκ του Σουλτανόοπουλου και επίθεση του Έγκλεσκαλνς έκανε το +5 (11-6) βάζοντας ουσιαστικά και τις βάσεις για τη νίκη.

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να μειώσουν σε 12-8 με μπλοκ του Λι στον Τσουκ, αλλά πάλι το σερβίς του Σουλτανόπουλου δυσκόλεψε την υποδοχή τους με αποτέλεσμα νέο σερί του Ολυμπιακού και το 15-8 με άσο του Έλληνα κεντρικού και τον πάγκο των Πειραιωτών να ξεσπά σε έντονους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 26-24, 25-18, 15-8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 27 (23/42 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 3 (2/10 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ – 88% άριστες), Όγκουρτσακ 18 (14/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 29% υπ – 24% άριστες), Σπίνου 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 61% υπ – 46% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Τσουκ 13 (11/23 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ – 29% άριστες), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 15 (11/22 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ – 15% άριστες), Κουρνέτας 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σεπέδα 29 (25/56 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Λι 10 (6/14 επ, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (7/27 επ, 41% υπ – 27% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ – 46% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σαμπανάϊ, Σμαραγδής 1 (1/1 επ), Εφραιμίδης 1 (1/4 επ), Καρασαββίδης.