Aλωσε και την Ορεστιάδα ο Φοίνικας

Στις νίκες επέστρεψε ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος νίκησε την Ορεστιάδα με 3-1 σετ για την 21η αγωνιστική της Volley League. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία της νησιωτικής ομάδας που επικράτησε στην Ορεστιάδα, ενώ αποτελούσε και τη μοναδική έδρα που δεν είχε φύγει ποτέ με τους βαθμούς της νίκης.

Είναι από το πιο σημαντικά τρίποντα του Φοίνικα στον φετινό μαραθώνιο και πλέον στον τελευταίο αγώνα με τον Ηρακλή στη Σύρο θέλει δύο βαθμούς για να πάρει την 3η θέση στην κανονική περίοδο ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα του ΠΑΟΚ. Παράλληλα είναι η 15η νίκη στο πρωτάθλημα και η 6η νίκη σε 11 εκτός έδρας ματς.

Η Ορεστιάδα γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμους αγώνες με ομάδες της 4αδας και έμεινε στους 22 βαθμούς και στην 10η θέση αλλά + 7 από τον Άρη που είναι στην 11η θέση.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 19-25) σε 54΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Αμπουίλα 1 (1/5 επ), Μίλιτς 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Βουκασίνοβιτς 22 (20/40 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ – 50% άριστες), Ριζόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Καρντόσο 19 (19/46 επ) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ – 45% άριστες), Πεντίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 15 (14/29 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 32% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ, 80% υπ – 70% άριστες), Ντόκιτς 23 (20/43, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 88% υπ – 52% άριστες), Ηλίας, Λάππας (100% υπ – 67% άριστες), Ανδρεάδης.