Κολοσσιαίο… πάρτι επί του ΠΑΟΚ στη Ρόδο

Μεγάλη νίκη με 74-56 κοντρα στο ΠΑΟΚ πήρε ο Κολοσσός κάνοντας ακόμα ένα βήμα για τα πλει οφ

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 10-2 μετά από τρίποντο του Λίντεν. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τρίποντο του Χάτσερ σε 12-6, ωστόσο οι γηπεδούχοι με 7-0 σερί ανέβασαν τη διαφορά σε 19-6. Ο Κολοσσός συνέχισε να ευστοχεί και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά στο 15′ σε 32-18 και λίγο αργότερα σε 38-21 με τον Λιούις. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Τέπιτς να μειώνει με δίποντο σε 40-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Ρέλεφορντ έκανε το 45-31 και ακολούθησε τρίποντο του Λίντεν για το 48-31. Ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος κάτι που εκμεταλλέυτηκε ο Κολοσσός για να αυξήσει τη διαφορά ακόμα περισσότερο σε 52-33 με το Λαρετζάκη. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά είχε ξεφύγει με το σκορ να είναι 59-37.

Η εικόνα των δύο ομάδων ήταν ίδια και στο τελευταιο δεκάλεπτο με τον Κολοσσό να κρατάει σταθερά τη διαφορά πάνς από τους 20 πόντους. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τέλος με τον  Κολοσσό να παίρνει σπουδαία νίκη με 74-56.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-25, 59-37, 74-56

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λίντεν 9 (2), Ρέλεφορντ 16 (2), Σαλούστρος 2, ΜακΓκί 8, Λιούις 8 (2), Λαρεντζάκης 13 (1), Μπιλλής, Οικονομόπουλος 3, Μανωλόπουλος 10 (2), Ντέιβις 5, Γεωργαλλής, Αγγελάκος.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (1), Λιάπης 4 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 9 (1), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 6 (2), Κώττας 2, Καμάρας, Ντούβνιακ 2.