Σίφουνας… ο Άρης στα Τρίκαλα

Ο Άρης κατάφερε να συνεχίσει το σερί του στην Ελλάδα και να επικρατήσει στα Τρίκαλα της τοπικής ομάδας με 68-83, με κορυφαίους Ουάιτ, ΜακΝίλ και Χάγκινς, με την διαφορά να φτάνει και στους 18 πόντους.

Τα Τρίκαλα με “όπλο” την επίθεση τους προηγήθηκαν με 9-5 και έδειξαν ότι θέλουν έναν γρήγορο ρυθμό. Ο Άρης αντέδρασε και πήρε διαφορά τριών πόντων (18-21), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκλεισαν καλύτερα την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με 25-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε λόγω της άμυνας του Άρη.

Οι “κίτρινοι” αποφάσισαν να ρίξουν εκεί το βάρος και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα αλλά και μία διαφορά επτά πόντων (30-37) στο 18ο λεπτό. Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 35-37, αλλά ακολούθησε ένα 10-0 του Άρη με ηγέτη τον ΜακΝίλ και η διαφορά πήγε στους 12 πόντους (35-47), με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα για να διατηρήσει την διαφορά άνω των δέκα πόντων, προηγούμενος ακόμα και με 18 πόντους (48-66).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 57-66, αλλά ο ΜακΝίλ απάντησε άμεσα και ο Άρης με ένα 7-0 πήγε και πάλι την διαφορά στους 16 πόντους (57-73) στο 34ο λεπτό. Μέχρι εκεί ήταν η αντίδραση για τα Τρίκαλα, με τους “κίτρινους” να φτάνουν εύκολα στην νίκη με 68-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 35-47, 50-66, 68-83.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τζόουνς 17 (1), Κάντουγκαν 5, Τσιτούλης, Καραθανάσης 5 (1), Τσιάρας 13 (1), Βίλιαμσον 2, Καλλές 2, Ρόμπινσον 13 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 9, Βαρυτιμιάδης 2.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 5 (1), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης, Ουάιτ 22 (10ρ.), Ουότερς 5 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 15, Κοέν 1, Μούρτος 8 (2), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 21 (5).