Περίπατος για Άρη

Ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε, μάλλον ξέσπασε στον Αρκαδικό τον οποίο και διέλυσε με 85-52, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 39 πόντους.

Ο Αρκαδικός έβαλε δύσκολα στον Άρη στο πρώτο πεντάλεπτο, όταν και παρέμεινε κοντά στο σκορ (11-10). Οι “κίτρινοι” όμως βρήκαν λύσεις στην άμυνα πάνω στο μαρκάρισμα του Καββαδά, ενώ επιθετικά ο Ουότερς ήταν… ζεστός. Έτσι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-6 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (26-14), ενώ προηγήθηκαν με 29-14 στο 11ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 7-0 για να μειώσουν σε 29-21, αλλά η απάντηση του Άρη, ο οποίος είχε μείνει άποντος για περίπου τρία λεπτά, ήταν άμεση και έστειλε την διαφορά στους +19 (43-24) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ήταν λογικό τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπο. Ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί, ο Πρίφτης έκανε αρκετέςς αλλαγές, με την διαφορά να σταθεροποιείται πάνω από τους 20 πόντους, αγγίζοντας τους 30 (68-39) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποτελούμενοι από πάικτες του πάγκου, κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, με την διαφορά να αγγίζει τους 40 πόντους (84-45 και +39 στο 39ο λεπτό), αλλά τελικά έκλεισε στους 34 με το τελικό 86-52.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-24, 68-39, 86-52.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 14, Ουότερς 17 (2/2β., 3/3διπ., 3/3τρ.), Μούρτος 6, Χάγκινς 7, ΜακΝίλ 15 (3), Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος, Ζ¨αρας 5 (1), Κοέν 12 (1), Σίμτσακ.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καββαδάς 19, Βαν όστρομ 7 (1), Στεφανίδης, Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 3 (1), Καραμαλέγκος 2, Κοπσαφτής 5 (1), Κωνσταντίνου, Τζουγκαράκη 2, Τσέλος 2, Λι 7, Σταματόπουλος.