Στα προημιτελικά η Λετονία, πάγωσε τους Σλοβένους!

Στο καναβάτσο η ομάδα του Ντράγκιτς!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάνις Στρέλνιεκς (17 π., 6 ρ. 8 ασίστ), η Λετονία νίκησε τη Σλοβενία 73-66 στην πρώτη μάχη της φάσης των 16 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια (42-40 έκλεισε το ημίχρονο για τους Λετονούς με καλάθι του Μπλουμς).

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο (55-52) και τα πάντα κρίθηκαν στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο! Εκεί οι Λετονοί συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, βρήκαν λύσεις στα κρίσιμα κι εν τέλει πήραν μία σπουδαία πρόκριση για τα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-40. 55-52, 73-66

Λετονία (Μπαγκάτσκις): Μεγέρις 8, Φρεϊμάνις 8, Μπλουμς 4, Μπέρτανς 8, Τίμα 4, Γιανιτσένοκς 8, Στρέλνιεκς 17, Μπέρζινς 13, Βετσβάγκαρς, Κάρλις, Πέινερς, Μέιερς 3.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς, Πρέπελιτς 7, Μπλάζιτς 8, Νίκολιτς 3, Ντράγκιτς 17, Ζούπαν 5, Μπάλαζιτς 9, Ζάγκορατς, Όμιτς 7, Κλόμπουτσαρ 6, Σλόκαρ 4.