Κουμάντο στο σπίτι της

Η Γαλλία νίκησε με χαρακτηριστική ευκoλία 61-86 το Ισραήλ για την 5η και τελευταία μέρα της πρώτης φάσης του Ευρωμπάσκετ. Πρώτοι οι Γάλλοι, δεύτεροι οι Ισραηλινοί από τον Α’ Όμιλο.

Η Γαλλία «έπνιξε» από την αρχή το Ισραήλ, που στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε μόλις 10 πόντους. Το καλό σουτ εντός παιδιάς και ο πλουραλισμός σε σκοράρισμα αλλά και ασιστ, δεν έδωσε ευκαιρία στον αντίπαλο να θέσει εμπόδια και προβληματισμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή της και μείωσαν προσωρινά την διαφορά, η Γαλλία όμως αντέδρασε άμεσα και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 48-62.

Στην τελευταία περίοδο η Γαλλία εδραίωσε την κυριαρχία της και δεν επέτρεψε στο Ισραήλ να την απειλήσει, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 61-86.