Στα νοκ-άουτ η Τσεχία!

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς ανάμεσα στο Βέλγιο και την Τσεχία, με τον Τόμας Σατοράνσκι να οδηγεί την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα!

Μπήκαν στο ματς με το ίδιο ρεκόρ. 2 νίκες και 1 ήττα. Επομένως γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν εξαιρετικά σημαντικό και για τους δύο. Και φάνηκε εξ αρχής, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Απλά οι Τσέχοι ήταν εκείνοι που είχαν το προβάδισμα στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά (28-33) χωρίς αυτό να σημαίνει πως έχει κριθεί κάτι.

Τα πάντα ξεκαθάρισαν στο δεύτερο μέρος. Η Τσεχία πήρε ένα προβάδισμα, το Βέλγιο γύρισε το ματς, αλλά στα κρίσιμα ανέλαβε δράση ο Τόμας Σατοράνσκι! Η Τσεχία με τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 3-1 και θα παίξει την πρώτη θέση Ομίλου με τη Λιθουανία, ενώ από την άλλη, ο Ματ Λοτζέσκι κι η παρέα του θα τερματίσουν λογικά στην 4η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 28-33, 44-51, 64-66.