Σοβαρεύτηκε στο β’ η Κροατία και καθάρισε τα Σκόπια

Η Κροατία επικράτησε με 73-55 των Σκοπίων, επέστρεψε στις νίκες και περιμένει να δει τι θα συμβεί στην αναμέτρηση της Ελλάδας με την Σλοβενία, για να μάθει σε ποια θέση θα τερματίσει στον Γ΄ Ομιλο.

Οι οικοδεσπότες του ομίλου σε περίπτωση που η Εθνική μας επικρατήσει της Σλοβενίας αναμένεται να πάρουν την 2η θέση, ενώ αν νικήσει η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς και οι ομάδες τερματίσουν με ρεκόρ 4-1, τότε η κατάταξη θα κριθεί από τις διαφορές στα μεταξύ τους ματς.

Οσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα των Σκοπίων ήταν αρκετά μαχητική στο πρώτο ημίχρονο και βασιζόμενη στα μακρινά σουτ, έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι στα μισά ήταν πίσω με 30-32.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, ήταν τελείως διαφορετική. Οι Κροάτες αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και με οδηγό τον Σάριτς μπήκαν σε θέση οδηγού κι εδραιώθηκαν σε αυτή. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στο 30′ ήταν μπροστά με 52-42, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά προς το μέρος της.

Δεκάλεπτα: 15-18, 30-32, 52-42,  73-55.

Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς 10 (9ρ.), Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς 7 (2), Μπογκντάνβιτς 13 (1τρ., 6ρ.) Σάριτς 15 (7ρ., 4ασ.), Ούκιτς 7 (1), Σίμον 12 (2τ., 4ρ., 5ασ.), Ντρέιπερ, Μπίλαν, Ζόριτς 8 (6ρ.), Χέζονια 1.

ΠΓΔΜ (Σρμπνόφσκι): Μπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 7 (2), Σοκόλοφ, Κοστόσκι 3 (1), Β. Στογιανόφσκι 9 (1), Ν. Στογιανόφσκι 9 (2), Μ. Σιμονόφσκι 5 (1), Μιλαντενόφσκι 2, Τραϊκόφσκι 5 (1), Γκιουρόσκι 5 (1), Χέντριξ, Σαμαρτνζίσκι 10.