ΒΟΛΕΪ: Στον τελικό με… σκούπα και ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στους τελικούς της Volleyleague καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και με 3-0 στην ημιτελική σειρά πήρε την πρόκριση.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι, που πριν από λίγο καιρό κατέκτησε το κύπελλο στο final four που διεξήχθη στη Ρόδο, θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό, στα παιχνίδια που ξεκινούν την Πέμπτη.

Έτσι θα έχουμε μια επανάληψη του περσινού τελικού όπου ο ΠΑΟΚ είχε κατακτήσει το τρίτο σερί πρωτάθλημά του επικρατώντας μέσα στο Ρέντη στον πέμπτο και τελευταίο τελικό.

Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε ιδιαίτερα κόντρα στον αξιόμαχο Φοίνικα Σύρου ο οποίος δεν κατάφερε να πάρει νίκη στην ημιτελική σειρά. Έτσι η χρονιά ολοκληρώνεται για τους Συριανούς με την τέταρτη θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με όπλο τους το μπλοκ κατάφεραν να προηγηθούν με 15-7 με τον Ντανιέλε Ρίτσι να προβαίνει σε αλλαγές προκειμένου να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Οι Συριανοί έφτασαν μέχρι το 20-11 προτού ο Κουμεντάκης μειώσει σε 21-17 αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε κάτι παραπάνω με τον Φοίνικα να κάνει το 1-0 στα σετ με 25-18.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να συνέρχεται στο δεύτερο σετ. Οι Συριανοί προηγήθηκαν και πάλι με 16-14 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά με Ουσίκοφ και Τακουρίδη η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 17-16 ενώ αύξησε τη διαφορά της στους δύο πόντους με άσο του Βούλγαρου διαγωνίου. Τα λάθη των φιλοξενούμενων επέτρεψαν στον Φοίνικα να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ αλλά ο Σωτηρίου τελείωσε το σετ για τον ΠΑΟΚ που ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με τα λάθη να κυριαρχούν και για τις δύο ομάδες η ομάδα του Όσκαρ Κάσμαρτσικ προηγήθηκε με 14-10. Τα καλά σερβίς του Θάνου Τερζή έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει αλλά και να περάσει μπροστά με 19-15. Τα καλά μπλοκ συνεχίστηκαν από μεριάς ΠΑΟΚ και έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ.

Ο εκνευρισμός κυριάρχησε στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ο διαιτητής έδειξε συνολικά τρεις κόκκινες κάρτες στο ξεκίνημα και ο Φοίνικας προηγήθηκε με 9-3 και 16-9 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ραφαήλ Κουμεντάκης. Ο Έλληνας ακραίος από την γραμμή του σερβίς μείωσε σε 18-17 για τον ΠΑΟΚ και λίγο έλειψε να γυρίσει μόνος του το σετ. Ένα λάθος, όμως, του Σαφράνοβιτς στην επίθεση επέτρεψε στον Φοίνικα να πάρει και πάλι διαφορά (20-17) κατακτώντας τελικά το σετ και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 4-1 αλλά ο Φοίνικας μείωσε σε 7-6 με τον Γιορντάνοφ. Ο Πελεκούδας έδωσε τη λύση για τον ΠΑΟΚ που στη συνέχεια πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (11-7) για να κατακτήσει τελικά το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 22-25, 18-25, 25-21, 11-15) σε 128΄

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 9 (9/22επ., 59%υπ., 21%αρ.), Μαρούλης 2 (0/2, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 19 (16/40, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 12 (9/23, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 61%υπ., 29%αρ.), Πεντίδης 8 (5/9, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γάτσης 9 (4/12, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 69%υπ., 31%αρ.), Ιλιτς, Λιντζ, Ηλίας, Σούρδι 1 (1/2, 25%υπ.).

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 19 (13/24επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 48%υπ., 22αρ.), Ουτσίκοφ 29 (25/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (6/8, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Πελεκούδας 3 (2/10, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/19, 41%υπ., 9%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. – 48%υπ., 19%αρ.), Κωνσταντινίδης, Τερζής 2 (2/3επ.), Σακόγλου, Σωτηρίου 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/4).