Βαριά ήττα και δοκιμές για τον Ηρακλή στην Τουρκία

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 86-66 από την Μπαχτσεσεχίρ, έχοντας το μυαλό περισσότερο στο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής για το ελληνικό πρωτάθλημα απέναντι στον Άρη.

Εκτός της νέας ήττας, ο Κώστας Μέξας, είδε τον Γιάννη Κουζέλογλου να αποχωρεί τραυματίας στο τέλος της τρίτης περιόδου και να έχει ένα σημαντικό πρόβλημα ενόψει της συνέχειας. Με αυτή τη νίκη η Μπαχτσεσεχίρ εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας ρεκόρ 5-0, ενώ ο Ηρακλής παρέμεινε χωρίς νίκη. Στην τελευταία αγωνιστική ο Ηρακλής υποδέχεται τη Μόρναρ Μπαρ, ενώ η τουρκική ομάδα φιλοξενεί τη Λέιντεν.

Ορεξάτος μπήκε ο Ηρακλής στο παιχνίδι και αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους προηγήθηκε με 2-9, χωρίς όμως να έχει συνέχεια. Η Μπαχτσεσεχίρ ροκάνισε τη διαφορά και με καλάθι του Τσαντάν προσπέρασε (16-14) και με… όπλο τα τρίποντα (4/7) έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-19.

Ο Κώστας Μέξας δοκίμασε σχήματα και παίκτες στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας και όσο ο Ηρακλής έψαχνε τα πατήματά του, η «Μπαχτσέ» ανέβαζε ρυθμό, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά (36-25) για πρώτη φορά στο 16’, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο 45-34.

Παρότι ο «Γηραιός» κράτησε άποντη την αντίπαλη ομάδα για 4’, δεν σκόραρε με συνέπεια, μειώνοντας ως το 45-38 και μοιραία η ψαλίδα άνοιξε ξανά στο 55-41 (27’). Ο Γούλριτζ έβαλε τέσσερις σερί πόντους, ωστόσο η Μπαχτσεσεχίρ κράτησε ψηλά τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-47).

Το σερί 10-0 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (72-47) έβαλε οριστικό τέλος στο παιχνίδι, το οποίο είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Κώστα Μέξα να προσπαθεί να πείσει τους παίκτες του να βγάλουν αντίδραση ενόψει και του κυριακάτικου ντέρμπι της Basket League απέναντι στον Άρη.

Δεκάλεπτα: 24-19, 45-34, 62-47, 86-66