Νίκη… ανάσα για τα Τρίκαλα

Την 5η τους φετινή νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα , που εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε του ΚΑΟΔ με 80-76. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Χάρις (19π. & 6ρ.) και Κάντζι (20π. & 8ρ.).

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήρε ώθηση από τον κόσμο της και πήρε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (12-2 στο 3′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 24-17. Κορυφαίος στο διάστημα αυτό ο Χάρις, που είχε πετύχει ήδη 8 πόντους, με την άμυνα του ΚΑΟΔ να μην μπορεί να τον σταματήσει.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο. Τα Τρίκαλα όμως έβρισκαν τις απαραίτητες λύσεις για να μείνουν μπροστά στο σκορ (28-22 στο 13′ & 30-24 στο 16′) με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 36-29. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν σε μεγάλο βαθμό το ματς…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αντιστρόφως ανάλογα από το πρώτο. Ο ΚΑΟΔ έκανε προσπάθεια να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και αφού αρχικά μείωσε στους 3 (41-38 στο 24′), στη συνέχεια ισοφάρισε (41-41 στο 25′) και τελικά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ έπειτα από καλάθι του Λόου (41-43 στο 26′). Τα Τρίκαλα κατάφεραν να ανακάμψουν άμεσα και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη στο +3 (55-52 στο 30′).

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης… Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και στο 33′ προηγήθηκαν με 61-54, με τον ΚΑΟΔ να είναι άστοχος στις επιλογές του. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ο Τρότερ μείωσε στους 3 (65-62) στα -05:00 για το φινάλε. Μέχρι εκεί όμως! Τα Τρίκαλα δεν επέτρεψαν νέα ανατροπή, επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη! Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε (76-73 στα -53» & 78-76 στα -14», έπειτα από συνεχόμενα λάθη των Τρικάλων) τελικά όμως γνώρισε τη 10η φετινή του ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 36-29, 55-52, 80-76