Με φόρα στην Πυλαία η Χίμκι – Ήττα-σοκ για Ούνικς

Η Χίμκι πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Μινσκ της οποίας και επικράτησε με 98-77, ενώ η Αβτοντορ έκανε την έκπληξη στην VTB League, ρίχνοντας στο «καναβάτσο» της Ούνικς Καζάν με 87-69.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στην 3η αγωνιστική του Last 32 του Eurocup, Χίμκι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην Μινσκ, καθώς μετά επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και έφτασε στη νίκη, με την οποία παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Ιγκόρ Βιάλτσεφ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Χίμκι και τον ακολούθησε ο Πέτερι Κόπονεν με 14 πόντους.

Η Αβτοντορ έκανε το «μπαμ» και εκμεταλλευόμενη την κακή απόδοση της Ούνικς στην δεύτερη περίοδο, πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν με 87-69! Ο Κίριλ Φεσένκο είχε 23 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Οι Τζέιμς Ουάιτ και Κιθ Λάνγκφορντ είχαν από 16 πόντους και ήταν οι πρωταγωνιστές της Ούνικς. Ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 29:18 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.