ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ

LIVE: Παναιτωλικός - Ξάνθη 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τέλος του αγώνα. Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 την Ξάνθη και παρέμεινε στην Σούπερ Λίγκα.

92': Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Έμπερτ, η μπάλα... σύριζα με το αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κνετ.

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

85': Ντίνας αντί Πέτροβιτς για την Ξάνθη.

84': Κίτρινη κάρτα στον Βέργο.

ΓΚΟΟΟΟΛ ο Παναιτωλικός. Ο Βέργος εκτελεί το πέναλτι στο κέντρο της εστίας και ανοίγει το σκορ για τον Παναιτωλικό! 1-0 οι Αγρινιώτες

81': Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Μετά από σύγχυση στα καρέ της Ξάνθης, ο Βέργος διεκδίκησε την μπάλα και αυτή πήρε ύψος και βρήκε στο απλωμένο χέρι του Θανάση Παπάζογλου.

78': Ο Τάτος θα βγει από το ματς με πρόβλημα τραυματισμού, ο Σρόγιεν στη θέση του.

77': Αριγίμπι και Μάζουρεκ μέσα, Κωνσταντόπουλος και Περέιρα εκτός για τον Παναιτωλικό.

68': Κίτρινη στον Παντελιάδη.

65': Κίτρινη ο Θυμιάνης.

64': Ο Πέτροβιτς με προβολή λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με την Ξάνθη να γλιτώνει...

57': Κίτρινη και ο Ταχάρ.

57': Κίτρινη κάρτα ο Δημούτσος

54': Κίτρινη στον Μικελτάντζε.

53': Σουτ του Βέργου μέσα από την περιοχή, ο Παπάζογλου βάζει την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ.

50': Τραυματισμός για τον Παπάζογλου, βγαίνει με αίματα στο πρόσωπο από το γήπεδο.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

40': Μακρινό σουτ του Ντουάρτε η μπάλα άουτ.

27': Σουτ του Σιατραβάνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ. Ως μη γενόμενη η φάση αφού δόθηκε οφσάιντ, ωστόσο ο εξτρέμ της Ξάνθης καλυπτόταν.

20': Σουτ Μεντόσα, έπεσε και έδιωξε ο Ίτσο.

16': Κίτρινη ο Μαλής για φάουλ στον Έμπερτ.

10': Μακρινό σουτ του Έμπερτ, η μπάλα άουτ.

Άρχισε ο αγώνας στο Αγρίνιο.

Το τελευταίο εισιτήριο για το νέο πρωτάθλημα της Super League θ' αποκτήσει σήμερα κάτοχο.

Στις 19.30 ο Παναιτωλικός υποδέχεται την Ξάνθη και οι Ακρίτες θέλουν να υπερασπιστούν τη νίκη με 2-1 στην έδρα τους και να επιστρέψουν στη μεγάλη κατηγορία, έπειτα από απουσία ενός έτους.

Οι Αγρινιώτες με τη σειρά τους, επιθυμούν να συνεχίσουν στη μεγάλη κατηγορία και να μην οδηγηθούν στην καταστροφή έπειτα από μία ακόμα κακή σεζόν.

Ο τεχνικός της ομάδας του Αγρινίου Τραϊανός Δέλλας προχώρησε σε εκπλήξεις στην ενδεκάδα, κυρίως σε ό,τι αφορά το κέντρο της άμυνας. Ο Παναιτωλικός θα παραταχθεί με 4-3-3 και οι εκλεκτοί του Δέλλα είναι οι:

Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Περέιρα, Ταχάρ, Εντιγκά, Ντίας, Μεντόσα, Μπαρμπόσα, Βέργος.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο - Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς, Παντελιάδης - Δημούτσος, Βέρκερ - Έμπερτ, Μικελτάντζε, Σιατραβάνης - Τ. Παπάζογλου.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών) Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Δημητριάδης (Καστοριάς) Διαιτητής VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας)