ΠΑΣ - ΑΕΚ

LIVE: ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 0-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

95': Κίτρινη κάρτα στον Τσιντώτα για καθυστερήσεις.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

88': Επικίνδυνο γύρισμα του Ινσούα, ο Λώλης παραχώρησε κόρνερ.

86': Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Λώλης αντί του Ελευθεριάδη.

80': Ο Σάκχοφ βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε την κάθετη, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Ολιβέιρα, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

78': Σουτ του Παμλίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.

74': Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο οποίος με συρτή πάσα από τα 35 μέτρα πιάνει στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα αλλά όχι και τον Χουτεσιώτη, ο οποίος βγαίνει ταχύτατα και προλαβαίνει τον Λιβάγια πριν απειλήσει.

72': Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Λιβάγια έκανε την κεφαλιά-ψαράκι από τα πέντε μέτρα αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Χουτεσιώτη.

70': Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Ανσαριφάρντ, Μαχαίρας εκτός, οι Ολιβέιρα Ινσούα εντός.

65': Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ντομίνγκες στη θέση του Καρτάλη.

61': Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ναουμέτς αντί του τραυματία Σιόντη.

60': Σέντρα του Λιβάγια μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σάκχοφ δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας.

57': Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη.

56': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια στη θέση του Τάνκοβιτς.

56': Κίτρινη κάρτα στον Καρτάλη.

51': Κίτρινη κάρτα στον Ανσαριφάρντ για διαμαρτυρίες.

51': Ο Ελευθεριάδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από όμορφη συνεργασία Παμλίδη - Καρτάλη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

50': Ο Σάλιακας εκτέλεσε το φάουλ, ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά, η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι και στη συνέχει κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Τέλος ημιχρόνου.

45': Ο Παμλίδης διαμαρτύρεται για ανατροπή του από τον Χνιντ μέσα στην περιοχή. Ο Διαμαντόπουλος δείχνει να συνεχιστεί ο αγώνας και τον ριπλέι τον δικαίωσε.

38': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη, η μπάλα πάνω από την εστία του Τσιντώτα.

Δεν μετράει το γκολ των γηπεδούχων. Ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Διαμαντόπουλος περιμένει το VAR για την πιθανότητα να είναι οφσάιντ ο επιθετικός του ΠΑΣ.

34':Σκόραρε ο ΠΑΣ.Ο Πίρσμαν έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

25': Ωραία προσπάθεια και σουτ του Λεό, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τσιντώτας.

24': Δυνατό διαγώνιο σουτ του Μαχαίρα, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης.

16': ΓΚΟΟΟΟΛ η ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ ευστόχησε στο πέναλτι και έκανε το 1-0 για την "Ένωση".

16': Κίτρινη κάρτα ο Χουτεσιώτης.

15': Ο Διαμαντόπουλος είδε τη φάση στο VAR και έδειξε πέναλτι. Ανατροπή του Χνιντ από τον Χουτεσιώτη.

14': Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Χνιντ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο έδαφος ο Χνιντ, τον έχει βρει στο τέλος της εξόδους του ο Χουτεσιώτης άθελά του.

10': Ευκαιρία για την ΑΕΚ.  Ο Τάνκοβιτς έδωσε στον Λόπες, ο οποίος έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ' όλους, κατέληξε στον Μαχαίρα, αλλά το πλασέ του τελευταίου απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Πίρσμαν.

10': Σουτ του Κάστρο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

8: Ο Ελευθεριάδης μπήκε απ' τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Νεντελτσεάρου απομάκρυνε, η μπάλα κατέληξε στον Λεό, αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν.

Άρχισε ο αγώνας.

Η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον ΠΑΣ στα Γιάννενα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Οι ενδεκάδες

ΠΑΣ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης, Ελευθεριάδης, Λεό, Παμλίδης.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Νεντελτσεάρου, Χνιντ, Λόπες, Σάχοβ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος του συνδέσμου Αρκαδίας.

Βοηθοί: Γεώργιος Χατζηνάκος (Δράμας), Φώτιος Καμπερίδης (Καβάλας)

Τέταρτος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)