LIVE

LIVE: Τσέλσι - Λίβερπουλ 0-2 (τελικό)

Τέλος αγώνα.

90+3': Μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ, με τον Κέπα να αποκρούει το σουτ εντός περιοχής του Σαλάχ και στη συνέχεια ο Βαϊνάλντουμ να μην καταφέρνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

90+2' Ευκαιρία για την Λίβερπουλ. Σουτ του Μανέ, η μπάλα άλλαξε πορεία  καθώς βρήκε στο πόδι του Τομόρι και ο Κέπα απέκρουσε δύσκολα στη δεξιά γωνία του σε κόρνερ.

86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Λίβερπουλ, ο Μιναμίνο στη θέση του Φιρμίνο.

79' Ο Κόβατσιτς παραχωρεί τη θέση του στον Άμπραχαμ και ο Ζορζίνιο δίνει τη θέση του στον Μπάρκλεϊ.

75' Απέκρουσε το πέναλτι του Ζορζίνιο ο Άλισον, πέφτοντας στην αριστερή γωνία του

73' Πέναλτι υπέρ της Τσέλσι, που το κέρδισε ο Βέρνερ σε μαρκάρισμά του από τον Τιάγκο.

64' Δεύτερη αλλαγή για την Λίβερπουλ, με τον Μίλνερ να αντικαθιστά τον Μανέ.

54' Γκοοολ Η Λίβερπουλ κάνει το 2-0 κόντρα στην Τσέλσι με σκόρερ και πάλι τον Μανέ και μοιραίο αυτή τη φορά τον Κέπα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να δίνει άθελά του τη μπάλα στον Σενεγαλέζο και εκείνος να τον εκτελεί με κοντινό πλασέ.

50' Γκοοολ Η Λίβερπουλ κάνει το 1-0 κόντρα στην Τσέλσι με σκόρερ τον Μανέ! Άψογη συνεργασία του Σαλάχ με τον Φιρμίνο, με τον Βραζιλιάνο να βγάλει σέντρα λουκούμι από τα δεξιά και τον Σενεγαλέζο φορ να παίρνει τη γυριστή κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντάς τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Κέπα.

46' Στον αντίποδα, ο Κλοπ θέλει να πιέσει ακόμα περισσότερο την Τσέλσι και ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο τον Τιάγκο Αλκάνταρα αντί του αρχηγού Χέντερσον. Ντεμπούτο με τους πρωταθλητές Αγγλίας για το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα από την Μπάγερν.

46' Ο Λάμπαρντ αναγκάστηκε να περάσει αμυντικό στο ματς μετά την αποβολή του Κρίστενσεν, με τον Τομόρι να παίρνει τη θέση του Χάβερτς.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+1' Αλλάζει το χρώμα της κάρτας, με τον διαιτητή να βλέπει τη φάση στο VAR και να αποφασίζει να δείξει την κόκκινη κάρτα στον Κρίστενσεν, θεωρώντας πως τον γκρέμισε για να μην προλάβει να φτάσει στη μπάλα.

44' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, την αντικρίζει ο Κρίστενσεν που έπεσε πάνω στον Μανέ και τον έριξε στο έδαφος την ώρα που ο Σενεγαλέζος ξεχυνόταν προς την αντίπαλη περιοχή για να βγει απέναντι στον Κέπα.

36' Ευκαιρία για την Λίβερπουλ. Ο Χέντερσον έκανε τη σέντρα και ο προωθημένος Ρόμπερτσον έπιασε το μονοκόμματο σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.

17' Ωραία αντεπίθεση από τους γηπεδούχους με τους Βέρνερ, Χάβερτς και Μάουντ να κυκλοφορούν γρήγορα τη μπάλα, αλλά ο Καντέ καθυστέρησε μέσα στην περιοχή και πρόλαβε και τον έκοψε ο Χέντερσον.

14' Πρώτη ευκαιρία στο ματς! Ο Σαλάχ πρόλαβε στο σπριντ τον Κέπα που βγήκε αρκετά μέτρα έξω από την εστία του, με τον Αιγύπτιο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Φιρμίνο να προσπαθεί να κάνει το πλασέ, με τον Κρίστενσεν να βάζει το σώμα του και τη μπάλα να φεύγει κόρνερ.