ΑΕΚ-ΛΑΜΙΑ

Χωρίς να ιδρώσει η ΑΕΚ κέρδισε εντός μετά από πέντε μήνες...

Με αυτογκόλ του Πλιάτσικα (37’) και γκολ του Βράνιες, ο οποίος νωρίτερα είχε γλιτώσε την κόκκινη κάρτα, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η ΑΕΚ επικράτησε στο... χαλαρό της Λαμίας 2-0 στο ΟΑΚΑ και σημείωσε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι κιτρινόμαυροι, που είχαν να νικήσουν από τον Απρίλιο στο Ολυμπιακό Στάδιο, έσπασαν κι αυτό το αρνητικό σερί. Όπως και τότε, έτσι και τώρα με αντίπαλο τη Λαμία.

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη στο ματς και έδειξε ότι θα έπαιζε κυρίως από τα άκρα. Αρχικά από αριστερά, με τους Λόπες και Αλμπάνη να παίρνουν πρωτοβουλίες, στη συνέχεια από δεξιά με τους Ζεράλδες και Μπακάκη και με κορυφαίο τον Λιβάγια.

Και αφού ο Βράνιες στο 13' γλίτωσε την κόκκινη κάρτα για τη σφαλιάρα του στον Ρόμανιτς, ο διαιτητής Μανούχος μετά την εξέταση του VAR αποφάσισε παράτυπα και λανθασμένα ότι ήταν κίτρινη, οι δύο τους ήταν αυτοί που θα έκαναν στη συνέχεια τη διαφορά για την ΑΕΚ, η οποία είχε απέναντι της μια καλά οργανωμένη Λαμία.

Οι φιλοξενούμενοι έκλειναν σωστά τους χώρους, έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με το γυριστό του Καραμάνου στο 27' και γενικά δυσκόλευαν τη ζωή της Ενωσης, η οποία, όμως, έχει τον παίκτη που ξέρει να δίνει τις λύσεις σε τέτοιες περιπτώσεις.

Στο 37' ο Λιβάγια από αριστερά ντρίμπλαρε τον Σάλιακα και προκάλεσε με το γύρισμά του το αυτογκόλ του Πλιάτσικα για το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έστειλε συστημένη την μπάλα από την εκτέλεση φάουλ, στον Βράνιες που έκανε το 2-0 με προβολή. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε οφσάιντ, αλλά μετά από χρήση VAR το γκολ μέτρησε.

Και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να έχει ουσιαστικά ήδη το τρίποντο στην τσέπη. Πάντως, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έψαξε το τρίτο γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, έχοντας και ένα πολύ καλό σουτ του Κρίστιτσιτς που απέκρουσε ο Βελλίδης σε κόρνερ. Το 3-0 δεν έγινε εκεί και στη συνέχεια ο ρυθμό έπεσε.

Η ΑΕΚ ήλεγχε την κατάσταση, είχε την μπάλα, την κυκλοφορούσε όπως έπρεπε ώστε να πάει σβηστά ως το τέλος του ματς.

Αν και ο Βέρντε, στο 84' πήγε να σκοράρει με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Βελλίδης τον σταμάτησε.

Κάπως έτσι η Ένωση έφτασε στην 3η σερί της νίκη και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Κρίστιτσιτς (76' Γαλανόπουλος), Σιμόες, Ζεράλδες (71' Βέρντε), Αλμπάνης (64' Κλωναρίδης), Λιβάγια, Γιακουμάκης.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο (36' Βασιλόγιαννης), Σάλιακας, Δημούτσος (85' Δημούτσος), Ρόμανιτς (65' Τουράμ), Καραμάνος.