Όλοι «Χ»αρούμενοι στο «Θ. Κολοκοτρώνης»

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ για την 9η ημέρα των play off.

Έτσι, η Ένωση που προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ στο 56΄, έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τον Άρη στην τρίτη θέση, ενώ ο Αστέρας που ισοφάρισε με τον Κώτσιρα στο 64΄, συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του στα play off, μετρώντας 5 ισοπαλίες στην έδρα του.

Με... υπογραφή Μασούρα η φιέστα τίτλου του Ολυμπιακού

Το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 32ο λεπτό έγραψε τη μοίρα του αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 1-0 του «Δικέφαλου», συνδυάζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το αποτέλεσμα με την απονομή που θα ακολουθούσε για την κατάκτηση του 46ου πρωταθλήματος της Ιστορίας τους.

12/05/2021

LIVE: Άρης-Παναθηναϊκός 0-0 (τελικό)

Τέλος αγώνα.

79΄ Μπρούνο αντί Μαντσίνι για τον Άρη.

75' Μέσα ο Καραγιάννης, έξω ο Μακέντα και μέσα ο Μπουζούκης, έξω ο Σανκαρέ.

73' Κίτρινη κάρτα στον Διούδη.

71' Αποβάλλεται ο Πούγγουρας γαιτί έπιασε από τον λαιμό και έσπρωξε τον Μαντσίνι.

Ο Διούδης βρήκε στο δοκάρι στην υπερπροσπάθεια που έκανε να βγάλει την απευθείας εκτέλεση του Γκάμα.

68΄ Εντυπωσιακή επέμβαση του Διούδη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα

64΄ Μέσα ο Γκάμα, έξω ο Μπερτόγλιο για τον Άρη.

LIVE: Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1 (Τελικό)

Τέλος του αγώνα.

92': Kίτρινη στον Καστάνιο.

86': Τασουλής αντί Άλβαρες η τελευταία αλλαγή του Αστέρα.

84': Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Από το φάουλ του Άλβαρες, η κεφαλιά του Μπαράλες σταματά στο δεξί δοκάρι.

80': Δύο κάρτες μαζεμένες για την ΑΕΚ, οι πρώτες στον ματς. Τις βλέπουν Γαλανόπουλος και Βασιλαντωνόπουλος για διαμαρτυρία.

76': Διπλή αλλαγή για Χιμένεθ. Μάνταλος και Κοσίδης περνούν αντί των Αλμπάνη και Ανσαριφάρντ.

73': O Τιλίκα δεν μπορεί να συνεχίσει και θα πάρει τη θέση του ο Aλί Μπαμπά.

LIVE: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-0 (Τελικό)

90': Δοκάρι ο Ολυμπιακός με σουτ του Μπουχαλάκη.

76': Έξω Τζόλης και Μιχαηλίδης μέσα οι Κωνσταντέλιας και Κρέσπο. Μπαίνει και ο Χασάν αντί του Ελ Αραμπί.

71': Σουτ του Φορτούνη κόρνερ.

66': Εκτός Μασούρας και Μπρούμα μέσα Φορτούνης και Βαλμπουενά

60': Εκτός Κρμέντσικ και Ουάρντα, μέσα Ζίβκοβιτς και Σβιντέρσκι

59': Βγήκε στην κόντρα ο Μπρούμα από λάθος του Μιχάι, αλλά απέναντι από τον Πασχαλάκη αστόχησε.

52': Επέμβαση του Πασχαλάκη σε κεφαλιά του Μασούρα, υπάρχει οφσάιντ.

12/05/2021

«Άλωσε» την Λεωφόρο και βγήκε Ευρώπη η ΑΕΚ

Τεράστια νίκη μέσα στη Λεωφόρο πήρε η ΑΕΚ με 1-0 επί του Παναθηναϊκού και εξασφάλισε την έξοδό της στην Ευρώπη μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Ο Μακέντα ήταν ο… μοιραίος για τους γηπεδούχους, καθώς στο 96’ αστόχησε σε πέναλτι, ενώ ο Μάνταλος στο 50’ είχε δώσει το προβάδισμα για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ είχε δώσει χώρο στον Παναθηναϊκό προσπαθώντας να κλείσει τους διαδρόμους στην άμυνά της, αλλά οι γηπεδούχοι παρά την επιθυμία τους δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους για να φτάσουν απέναντι στον Τσιντώτα.

Κέρδισε τους πιτσιρικάδες...

Ο Αστέρας Τρίπολης και ο Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των play off του πρωταθλήματος. Ήταν ένα ματς που δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον για καμία από τις δύο ομάδες, αλλά ήταν μία πολύ καλή ευκαιρία για τους δύο προπονητές να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε αρκετά νεαρά παιδιά. Και ειδικά ο Πέδρο Μαρτίνς το έκανε σε πολύ μεγάλο βαθμό βάζοντας στην ενδεκάδα πέντε παιδιά από την ακαδημία του συλλόγου. Παιδιά όπως ο Σουρλής, ο Καλογερόπουλος, ο Τζολάκης και ο Βρουσάι έδειξαν ότι έχουν μέλλον μπροστά τους.

LIVE: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 0-1 (Τελικό)

93': Ο Μακέντα εκτελεί το πέναλτι, η μπάλα στο δοκάρι.

Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό.

92': Ο Νεντελτσιάρου στην προσπάθειά του να διώξει βρήκε το πόδι του Μακέντα. Πιθανή περίπτωση πέναλτι...

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων,

89': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Ανσαριφάρντ, μέσα ο Νεντελτσιάρου

82': Κίτρινη κάρτα στον Αλεξανδρόπουλο για φάουλ στον Σιμάνσκι.

81': Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Βασιλαντωνόπουλος, μέσα ο Μπακάκης

LIVE: Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-0 (Τελικό)

Τέλος του αγώνα στην Τρίπολη.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

83': Καραργύρης αντί Τζολάκη για τον Ολυμπιακό

74': Σουτ του Γκόμες με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Τζολάκη.

68': Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα: Κανελλόπουλος αντί Βαλιέντε και Τιλίκα αντί Αλί Μπαμπά.

62': Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Σεμέδο αντί Καλογερόπουλου και ζεστή αγκαλιά στον πιτσιρικά από τον Πορτογάλο

59': Κίτρινη για τον Ολυμπιακό, την είδε ο Καλογερόπουλος για τράβηγμα στον Γκόμες.

53': Σουτ του Γκόμες, άουτ.

"Καθάρισε" τον Παναιτωλικό ο Ατρόμητος και τον έστειλε... μπαράζ

Μετά από πολύ καιρό ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε στο Αγρίνιο του Παναιτωλικού με 1-3, στέλνοντας έτσι την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα στα μπαράζ για παραμονή στη Super League 1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ατρόμητος γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά τις 31 Ιανουαρίου, ενώ και ο Σάββας Παντελίδης έκανε σεφτέ στο 12ο ματς στον πάγκο των Περιστεριωτών.

08/05/2021
Νίκη για τον ΟΦΗ στη Λαμία και... παραμονή στη Super League 1

Ο ΟΦΗ επικράτησε εκτός έδρας της Λαμίας με σκορ 0-2 και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναιτωλικού εξασφάλισε την παραμονή του στη Super League 1.

Σκόρερ των νικητών ήταν οι Σακόρ (5') και Ντε Γκουζμάν (81'), ενώ να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια εντός 1,5 λεπτού στο πρώτο μέρος.

Ο αγώνας:

Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε ονειρικό, για τον ίδιο, ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς στην πρώτη φάση του αγώνα κατάφερε να βρει δίχτυα στο 5', με τον Σακόρ να πιάνει το διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

08/05/2021

LIVE: Βόλος-ΑΕΛ 3-1 (τελικό)

91' Επιθετικό φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Ακούνια.

84' Κίτρινη κάρτα στον Πινακά.

83' Ο Γρηγορόπουλος στη θέση του Ντουρμισάι για την ΑΕΛ.

81' Ο Κρητικός μπαίνει στη θέση του Τσοκάνη για τον Βόλο.

77' Κεφαλιά του Περέα, με τον Ηλιάδη να διώχνει πάνω από τη γραμμή!

77' Ο Κιάκος στη θέση του Μπαρτόλο για τον Βόλο.

74' ΓΚΟΛ για τον Βόλο! Ο Μπουένο με δυνατό σουτ από πλάγια θέση κάνει το 3-1.

LIVE: Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-3 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-3.

91' 1-3 ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΤΣΟΛΑ!

90' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! Ο Θεοδωράκης ανατρέπει τον Καρέλη, αλλά ο Γκορτσίλας έχει κάνει μεγάλο λάθος, αφού οι Αγρινιώτες σκόραραν άμεσα με τον Ματσόλα.

88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ! 0-3 ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΟΥΣΟ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΑ!

86' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ! Ο Μεντίνα ανατρέπει με τον πιο χαζό τρόπο τον Γιακουμάκη.

08/05/2021
LIVE: Λαμία - ΟΦΗ 0-2 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Λαμία - ΟΦΗ 0-2.

86' Σαρδινέρο και Κορεβέσης περνούν εκτός, στη θέση τους οι Στάρτζεον και Λυμπεράκης.

81' ΓΚΟΛ ο ΟΦΗ! 0-2! Σκόρερ ο Ντε Γκουζμάν! Ο Ολλανδός χαφ εκμεταλλεύεται το τεράστιο κενό στην άμυνα της προωθημένης Λαμίας, φεύγει στην κόντρα, εισβάλει στην περιοχή και με ένα υπέροχο «ψηλοκρεμαστό» γράφει το 2-0 και σφραγίζει ουσιαστικά την παραμονή της ομάδας του.

77' Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο.

63' Αλλαγή για τον ΟΦΗ: Στη θέση του Γιάννου θα περάσει ο Νέιρα.

08/05/2021
Στην Ευρώπη o ΠΑΟΚ, έχει πάρει τον αέρα της ΑΕΚ...

Ο ΠΑΟΚ νίκησε για ακόμη μία φορά φέτος την ΑΕΚ εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στο Conference League της επόμενης περιόδου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-1 στο ΟΑΚΑ με σκόρερ τον Κρμέντσικ (47΄) και τον Σβαμπ (51' πέναλτι) στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ κι ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Η δε Ένωση που μείωσε στο 90+2΄ με πέναλτι του Τάνκοβιτς, παραμένει στην τέταρτη θέση με διαφορά τριών βαθμών από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζει την Κυριακή (09/05) στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

05/05/2021
LIVE: Τσέλσι-Ρεάλ Μαδρίτης 2-0 (τελικό)

90' Κίτρινη κάρτα στον Βαλβέρδε.

89' Έξω ο Αζάρ, μέσα ο Ντιάζ.

88' Έξω οι Αθπιλικουέτα, Μάουντ, μέσα οι Τζέιμς, Ζίγιεχ

85' Γκοολ για την Τσέλσι! Εκλεψε ο Καντέ, ο Πούλισιτς έδωσε σε κενό τέρμα και ο Μάουντ σκόραρε!

76' Μέσα ο Ροντρίγκο, έξω ο Κασεμίρο.

73' Ξανά φάση για την Τσέλσι! Μόλις έξω η κεφαλιά του Τιάγκο Σίλβα ύστερα από κόρνερ!

72' Σκληρό μαρκάρισμα του Κροος στον Πούλισιτς και κίτρινη κάρτα.

68' Έξω ο Βέρνερ μέσα ο Πούλισιτς.

05/05/2021
"Σκότωσε" τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για την Ευρώπη ο Αστέρας

Αστεράκια είδε απόψε στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός παραχωρώντας καταδικαστική ισοπαλία με σκορ 2-2 στον αδιάφορο βαθμολογικά Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο δεν έχει καταφέρει να νικήσει φέτος σε τέσσερα ματς.

Μάλιστα, με την ισοπαλία αυτή το τριφύλλι έχασε μία ακόμα ευκαιρία να ψαλιδίσει τη διαφορά από την προνομιούχο τέταρτη θέση και το όνειρο της ευρωπαϊκής επιστροφής τελειώνει.

Ο αγώνας:

05/05/2021
LIVE: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2 (Τελικό)

Τέλος του αγώνα. ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2.

94': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης απέκρουσε το κοντινό σουτ του Τζόλη.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

92': ΓΚΟΟΟΟΛ η ΑΕΚ. Ευστοχεί στο πέναλτι ο Τάνκοβιτς. Μειώνει η ΑΕΚ σε 1-2.

Κίτρινη κάρτα στον Τσιγγάρα.

90': Πέναλτι για την ΑΕΚ, για πάτημα του Τσιγγάρα στον Κρίστισιτς.

Έλεγχος από το VAR για πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ.

87': Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Τζόλης αντί του Ζίβκοβιτς.

86': Κίτρινη κάρτα στον Τάνκοβιτς.

81': Κοσίδης αντί Σάκχοφ.

05/05/2021
LIVE: Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 2-2 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 2-2.

90' Δοκάρι για τον Παναθηναίκό! Απίστευτη ευκαιρία από τον Σανκαρέ.

87' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες για καθυστέρηση.

81' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναίκό. Μέσα οι Σανκαρέ και Αϊτόρ, αντί των Πούγγουρα και Αλεξανδρόπουλου.

80' Ο Κρέσπι πέρασε στη θέση του Τιλίκα.

77' Ευκαιρία με τον Τασουλή για τον Αστέρα: Ο Έλληνας μπακ μπήκε ωραία στην περιοχή και σούταρε συρτά αλλά σχετικά αδύναμα, με τον Διούδη να μπλοκάρει.

05/05/2021
LIVE: Άρης - Ολυμπιακός 1-1 (τελικό)

90' Δοκάρι για τον Άρη! Ο Σάσα έβγαλε στην αντεπίθεση τον Άρη, έσπασε τη μπάλα για τον Γκάμα που πλάσαρε στο δοκάρι.

Ο Άρης έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του κόντρα στον Ολυμπιακό, με τον Λούκας Σάσα να στέλνει τη μπάλα... ελάχιστα άουτ.

88' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Τιάγκο Σίλβα ανατρέπει τον Ματεό Γκαρσία που πάτησε περιοχή, ψάχνοντας τρόπο να τελειώσει τη φάση.

83' Σουτ του Χασάν μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Κουέστα.