"Καθάρισε" την Χετάφε και πάει... Γερμανία η Ίντερ

Την πρόκρισή της στο Final - 8 του Europa League πήρε η Ίντερ, η οποία σε νοκ άουτ παιχνίδι που διεξήχθη στη Γερμανία, επικράτησε της Χετάφε με σκορ 2-0 χάρη σε γκολ των Λουκάκου και Έρικσεν.

Πλέον η ομάδα του Αντόνιο Κόντε θα αντιμετωπίσει στις 10 Αυγούστου στο Ντίσελντορφ της Γερμανίας τον νικητή του ζευγαριού Λεβερκούζεν-Ρέιντζερς. Στο πρώτο ματς, οι Γερμανοί είχαν νικήσει 3-1 μέσα στη Γλασκώβη.

Ο αγώνας:

05/08/2020
ΒΙΝΤΕΟ: Στα προημιτελικά του Europa League με δύο νίκες η Σαχτάρ

Η νίκη με 2-1 μέσα στη Γερμανία είχε δώσει ούτως η άλλως μεγάλο προβάδισμα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ έναντι της Βόλφσμπουργκ.

Οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι και στο «Ολιμπίσκι», κέρδισαν τους «λύκους» με 3-0 και πέρασαν στην 8άδα του Europa League.

Το νικητή του ζευγαριού Βασιλεία-Άιντραχτ θα αντιμετωπίσει η Σαχτάρ στα προημιτελικά.

Η εικόνα του αγώνα

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ρουσιγιόν από αριστερά σταμάτησε πάνω στον Ντοντό, ενώ στο 11’ το μακρινό σουτ του Αντόνιο πέρασε έξω.

05/08/2020
ΒΙΝΤΕΟ - Έγραψε ιστορία η Κοπεγχάγη του Ζέκα: Το γύρισε στη Δανία και προκρίθηκε για πρώτη φορά στους «8» του Europa

Πάρτι πρόκρισης έστησε η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα μέσα στην έδρα της, καθώς κέρδισε με 3-0 τη Μπασακσεχίρ που στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 1-0.

Έτσι, οι Δανοί προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Επόμενος αντίπαλος για την Κοπεγχάγη θα είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία στο πρώτο ματς έχει νικήσει 0-5 τη Λίτσερ και η ρεβάνς αποτελεί τυπική διαδικασία.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Βαρέλα σέντραρε από δεξιά και ο Βιντ με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0 για την Κοπεγχάγη.

05/08/2020
LIVE: Ίντερ - Χετάφε 2-0 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Ίντερ - Χετάφε 2-0.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις. Ακόμα έξι λεπτά.

83΄: ΓΚΟΛ για την Ίντερ! Στην επίθεση οι τυπικά γηπεδούχοι, σέντρα από τα δεξιά δεν μπόρεσε να διώξει η άμυνα της Χετάφε με τον Έρικσεν να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

81΄: Έρικσεν αντί Μπρόζοβιτς για την Ίντερ.

79' Απίθανη ευκαιρία για την Ίντερ, ο Λουκάκου βρήκε άσχημα τη μπάλα και δεν μπόρεσε να πλασάρει από τη μικρή περιοχή.

05/08/2020
LIVE Τελικός Κυπέλλου Αγγλίας: Άρσεναλ - Τσέλσι 2-1 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Άρσεναλ - Τσέλσι 2-1.

90+7΄: Διακοπή στην αναμέτρηση λόγω τραυματισμού του Πέδρο.

Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88΄: Κίτρινη κάρτα στον Μπάρκεϊ.

88΄: Αναγκαστική αλλαγή και για την Άρσεναλ με τον Παπασταθόπουλο να παίρνει τη θέση του Νταβίντ Λουίζ.

Στο 85ο λεπτό ο τελικός και το 2-1 υπέρ της Άρσεναλ παραμένει.

78': Τριπλή αλλαγή για την Τσέλσι. Μπάρκλεϊ, Χάντσον-Οντόι και Έιμπραχαμ μέσα αντί Ρούντιγκερ, Μάουντ και Ζιρού.

01/08/2020
LIVE: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 0-1 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 0-1.

Τελικά το γκολ ακυρώνεται.

90+5΄: Ο Χασάν πετυχαίνει γκολ, αυτό ακυρώνεται ως οφσαίντ και τώρα περιμένουμε το VAR.

90+1': Εντυπωσιακή επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Χασάν.

90΄: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Ροντρίγκο και ο Μιχάι με κεφαλιά κάνει το 0-1.

86΄: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Ραντζέλοβιτς, έξω ο Βαλμπουενά.

79΄: Διπλή αλλαγή για τον "δικέφαλο του Βορρά". Έξω ο Ελ Καντουρί και ο Τζόλης, μέσα Λημνιός και Εσίτι.

12/07/2020
LIVE: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 1-3 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 1-3.

90'+6' Κίτρινη κάρτα στον Σαμπανάτζοβιτς.

90'+4' ΓΚΟΛ! 1-3 η ΑΕΚ, με τον Βέρντε να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τον Διούδη στην απέναντι γωνία και καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη για την ομάδα του...

90'+3' Πέναλτι για την ΑΕΚ, με τον Αραούχο να ανατρέπεται από τον Κουρμπέλη.

90'+3' Ο Βέρντε βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, που διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

90' Διπλή αλλαγή η ΑΕΚ. Σαμπανάτζοβιτς αντί Σιμόες και Βέρντε αντί Μάνταλου.

12/07/2020
Πέρασε από την Κρήτη ο Άρης και "κλείδωσε" την 5η θέση

Ένα ωραίο γκολ του Φετφατζίδη ήταν αρκετό στον Άρη, προκειμένου να αποδράσει από το "Γεντί Κουλέ", καθώς επικράτησε με 0-1 του ΟΦΗ και ουσιαστικά "κλείδωσε" την 5η θέση στα play off της Super League.

11/07/2020
Όλα... μηδέν ανάμεσα σε Λαμία και ΑΕΛ

Λαμία και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 για την 6η αγωνιστική των play out της Super League, σε έναν αγώνα αδιάφορο βαθμολογικά με ελάχιστες ευκαιρίες.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό της. Ωστόσο, πέρα από δύο ευκαιρίες στο 13ο και στο 29ο λεπτό με τον Θανάση Παπάζογλου, οι "βυσσινί" δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Επασί.

Από την άλλη πλευρά, η Λαμία παρουσίασε μία μέτρια εικόνα στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, με συνέπεια να μην δημιουργήσεις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Κρίστινσον.

11/07/2020
Πήρε "διπλό" σωτηρίας ο Παναιτωλικός και... έσπρωξε στον γκρεμό τον Πανιώνιο

Ο Παναιτωλικός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε με σκορ 0-2 του Πανιωνίου, τον οποίο έσπρωξε προς την Super League 2!

Πρώτη νίκη στη Νέα Σμύρνη για τον Παναιτωλικό, ήρθε την κατάλληλη στιγμή και πλέον δεν μπορεί να τερματίσει τελευταίος, ενώ του φτάνει ένας βαθμός την τελευταία αγωνιστική ή να μην κερδίσει η Ξάνθη για να μην μπει ούτε στη ζώνη των μπαράζ!

Την ίδια στιγμή, ψάχνει ένα θαύμα ο Πανιώνιος, ο οποίος πρέπει να κερδίσει στο Περιστέρι τον Ατρόμητο και παράλληλα να μην κερδίσει η Ξάνθη στην Λάρισα.

Ο αγώνας:

11/07/2020
LIVE: ΟΦΗ - Άρης 0-1 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: ΟΦΗ - Άρης 0-1.

90+3' ΑΠΟΒΟΛΗ για τον ΟΦΗ. Λόγω δεύτερης κίτρινης στον Φιγκεϊρέδο για φάουλ στον Μπαγκαλιάνη.

Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

86΄ Καλό σουτ από ο Βαζ, η μπάλα λίγο άουτ.

81' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Μαντσίνι έφυγε στην κόντρα, αλλά αστόχησε.

78' Νοικοκυράκης αντί Ναμπί για τον ΟΦΗ.

77' Δοκάρι ο ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέδο σούταρε από τα αριστερά και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κουέστα.

72' Άστοχο σουτ του Ναμπί, η μπάλα άουτ.

11/07/2020
LIVE: Λαμία - ΑΕΛ 0-0 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Λαμία - ΑΕΛ 0-0.

88' Εκτέλεση φάουλ του Σεσέροβιτς για την ΑΕΛ, σταμάτησε στο τείχος η μπάλα.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Στη θέση του Αραβίδη, ο Σάσι.

80' Αλλαγή για τη Λαμία. Στη θέση του Καραμάνου πέρασε ο Βασιλόγιαννης.

Στο 80ό λεπτό η αναμέτρηση, παραμένει το 0-0.

71' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Βινίσιους ο Λουφάκης.

66' Μικρή παύση στο παιχνίδι για να δροσιστούν οι παίκτες.

11/07/2020
LIVE: Πανιώνιος - Παναιτωλικός 0-2 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Πανιώνιος - Παναιτωλικός 0-2.

Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος.

87΄: Καλή εκτέλεση φάουλ του Άρτσε, η μπάλα λίγο άουτ.

82' Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Λουσέρο και Αριγίμπι μέσα, Ντουάρτε και Ντάλσιο έξω.

Στο 80ό λεπτό η αναμέτρηση, παραμένει το 0-2.

73' Μπιάι αντί Τζανακάκη για τον Παναιτωλικό.

71' Μιλόγεβιτς αντί Λυμπεράκη για τον Πανιώνιο.

11/07/2020
LIVE: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0.

90+2΄: Κίτρινη κάρτα στον Σισέ.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

84΄: Σουτ του Σερπέζη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

76΄: Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.

75΄: Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Μέσα Σερπέζης και Περέα, έξω Μακέντα και Μπουζούκης.

74΄: Κίτρινη κάρτα στον Γκασπάρ.

68΄: Cooling break στην αναμέτρηση.

68΄: Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Χατζηγιοβάνη πέρασε ο Κολοβός.

66΄: Κίτρινη κάρτα στον Ελ Αραμπί.

05/07/2020
LIVE: ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2.

90+8΄: Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πασχαλάκης έπιασε κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει.

90+7΄: Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε κοντινή προβολή του Νέιρα.

Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων, όπως και στο πρώτο ημίχρονο.

89' Ο Φιγκεϊρέδο δίνει τη θέση του στον Μάνο.

88΄: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, αλλά η κεφαλιά του Άκπομ πέρασε λίγο άουτ.

86΄: Ωραίο ανάποδο ψαλίδι του Μαουρίσιο, μπλόκαρε την μπάλα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

04/07/2020
LIVE: Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 4-0 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 4-0.

90+2' Πολύ καλό σουτ του Μαξ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί παραθυράκι του Τσιφτσή

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

85' Ο Μπαλογιάννης στη θέση του Γκουαροτσένα για τον Βόλο.

77' Αλάγκμπε αντί του Λουίς Φερνάντεθ για τον Αστέρα.

74' Πολύ καλή στιγμή για τον Βόλο. Ο Κυζιρίδης πλάσαρε από κοντά, αλλά η μπάλα βρήκε στον Πασαλίδη και πέρασε ο κίνδυνος

04/07/2020
"Λύγισε" τον ΟΦΗ ο Ολυμπιακός και το σήκωσε οριστικά!

Οριστικά πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, καθώς οι Πειραιώτες νίκησαν 2-1 τον ΟΦΗ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και σφράγισαν τον τίτλο, ανεξαρτήτως της απόφασης του CAS για την τιμωρία (ή μη) του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το «5 στα 5» στα playoffs και συνεχίζει αήττητη (25-6-0) στο πρωτάθλημα!

Να τονιστεί πως ο Πορτογάλος τεχνικός επιχείρησε ροτέισον, με τον Χασάν να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού σκόραρε δύο φορές (27’, 83’). Στο 45’+1’ ισοφάρισε για τους Κρητικούς ο Σακόρ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι στο 80’ με τον Βαλμπουενά.

01/07/2020
Έκανε... σεφτέ στα play off ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον Άρη

Την πρώτη του νίκη στα φετινά play off πήρε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε του Άρη των… 14 παικτών με σκορ 2-0 στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική και ανέβηκε στους 50 βαθμούς, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλό του στους 38.

Οι "πράσινοι" άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό χάρη σε σουτ του Κουρμπέλη, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Κολοβέτσιος με κεφαλιά στο 88΄.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι «αιωνίων», ενώ ο Άρης φιλοξενεί την ΑΕΚ, με αμφότερα τα παιχνίδια να διεξάγονται την Κυριακή 5 Ιουλίου.

Ο αγώνας:

01/07/2020
LIVE: Ολυμπιακός - ΟΦΗ 2-1 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Ολυμπιακός - ΟΦΗ 2-1.

90+1΄: Καλή φάση για τον ΟΦΗ, αλλά το σουτ του Ναμπί πέρασε λίγο άουτ.

85' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου, όμως ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ τον νίκησε.

84' Πέμπτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπουχαλάκης πήρε τη θέση του Φορτούνη.

83' Τέταρτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα αντικαθιστά τον Χασάν.

01/07/2020
LIVE Streaming: Ο τελικός της Super League K17 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Ο Τελικός του Πρωταθλήματος Super League K17, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ κάνει σέντρα στις 18:45 και μπορείτε να τον δείτε ζωντανά μέσω YouTube!